“Dünya Bankası'nın raporundaki başarı reformların bir sonucu”

2019-10-24 19:27:15 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, 2020 İş Ortamı Raporu'nda Çin'in 15 basamak yükselerek, 31. sıraya çıkmasının ülkede yürütülen ekonomi çalışmalarının ve reformların bir sonucu olduğunu söyledi.

Dünya Bankası'nın dün yayımladığı 2020 İş Ortamı Raporu'nda Çin, iş ortamının elverişliliği bakımından 190 ülkenin yer aldığı sıralamada 15 basamak yükselerek 31. oldu. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, günlük olağan basın toplantısında konuya ilişkin değerlendirmede bulundu.

Çin'in raporu olumlu karşıladığına işaret eden Hua, bu durumun ülkedeki reformları derinleştirme, dışa açılmayı genişletme ve ticaret ortamını sürekli iyileştirme konusunda ciddiyetle yürüttüğü çalışmaların bir sonucu olduğunu kaydetti.

İlgili çalışmaların verimli şekilde sürdüğüne işaret eden Hua, söz konusu sonuçların da bu çalışmaların uluslararası toplumda geniş kabul gördüğünü kanıtladığının altını çizdi.

Bu sonucun, Çin'in reform ve dışa açılma adımları ile ekonomi vizyonuna yönelik verilen güvenoyu anlamına geldiğine vurgu yapan Hua, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çin, açık dünya ekonomisi inşasını aktif şekilde ilerletiyor. Dışa açılmayı hızlandıran yeni önlemler almaya devam edeceğiz. Bunlar arasında önümüzdeki yıl 1 Ocak itibarıyla uygulanacak ‘Ticaret Ortamını İyileştirme Yönetmeliği' de var. Çin, daha çok yabancı işletmeyi ülkede yatırım yaparak, Çin fırsatlarını paylaşmaya davet ediyor.”


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor