“Çin, ticari müzakerelerde üçüncü tarafı ne kullanır, ne de etkiler”

2019-10-22 19:31:46 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin ile ABD arasında yürütülen ticaret müzakerelerinde Çin'in üçüncü tarafı ne kullanma, ne de etkileme niyetinde olduğunu söyledi.

Wang Yi dün Paris'te AFP'ye verdiği demeçte, Çin ile ABD arasında yürütülen ticaret müzakerelerine ilişkin açıklamalar yaptı.

Wang, Çin ile ABD arasındaki ticaret savaşını ABD'nin başlattığını ve Çin'in mecburen gerekli ve meşru tepkiler verdiğini belirtti. Wang, Çin'in amacının kendi meşru hak ve çıkarlarını savunmak ve serbest ticaret sistemi ile Fransa dahil bütün ülkelerin ortak çıkarlarını korumak olduğuna işaret etti.

Çin-ABD ticaret müzakerelerinin son turunda kaydedilen öze ilişkin ilerlemelerin aşamalı bir anlaşmaya varılması için önemli bir temel attığına dikkat çeken Wang, gerçeklerin, iki tarafın karşılıklı saygı tutumuyla ve eşit bir şekilde müzakere yapabilmesi halinde, her iki tarafın da kabul edebileceği çözümün kesinlikle bulunabileceğini kanıtladığını ifade etti.

Çin ile ABD arasında anlaşmaya varılmasının her iki taraf için olduğu gibi, Fransa dahil diğer bütün ülkeler için de faydalı olacağını söyleyen Wang, konuşmasına şöyle devam etti:

“Çin, ABD ile yapılan ticaret müzakereleri sürecinde üçüncü tarafı ne kullanacaktır, ne de etkileyecektir. Çin, dünyanın en büyük potansiyele sahip piyasası olarak bütün ülkelere açılıyor. Ayrıca, AB'den de diğer ülkelerle ticaret müzakerleri yaparken, üçüncü tarafların yanı sıra, Çin'in meşru hak ve çıkarlarını etkilememesini, özellikle Çin işletmelerinin Avrupa'ya girmesi konusunda daha adil ve ayrımcılıktan uzak bir ticaret ortamı yaratmasını bekliyorum. Bütün ülkelerle beraber serbest ticaret sistemini savunarak, küreselleşme akımına uygun bir açık dünya ekonomisi inşa etmeye de hazırız.”


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor