6. Dünya İnternet Konferansı sona erdi

2019-10-22 17:29:15 CRI

Çin'in Zhejiang eyaletinin Wuzhen kentinde düzenlenen 6. Dünya İnternet Konferansı sona erdi.

83 ülke ve bölgeden yaklaşık bin 500 temsilcinin katıldığı üç günlük konferansta, siber gelişim eğilimlerinin tartışılmasının yanı sıra, bilişim ile teknoloji alanlarındaki inovatif sonuçlar sergilendi ve siber işbirliği yolları görüşüldü.

Çin Siber İdaresi Başkan Yardımcısı Liu Liehong, konferansın kapanışında düzenlenen basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in konferansa gönderdiği tebrik mesajında, Çin'in diğer ülkelerle birlikte siber kader ortaklığı kurma yönündeki samimi dileklerinin yansıtıldığını hatırlattı.

Liu, konferans sırasında yayınlanan "Siber Egemenlik: Teori ve Uygulama", "2019 Dünyada İnternetin Gelişimi Raporu", "2019 Çin'de İnternetin Gelişimi Raporu" gibi bazı sonuç belgelerinin küresel internet gelişimine yeni deneyim kattığına dikkat çekti.

Öte yandan, Zhejiang Vali Yardımcısı Gao Xingfu, konferans kapsamında gerçekleşen “İnternet Işığı” adlı fuar hakkında bilgi verdi. Gao'nun aktardığı bilgilere göre, fuara 38 ülke ve bölgeden 601 işletme katıldı. Söz konusu işletmelerin arasında yer alan yabancı işletme ile kuruluşların sayısı ise, önceki fuara göre yüzde 30 artarak 107'yi buldu. Yapay zeka, 5G, sanayi interneti, siber güvenlik ve nesnelerin interneti alanlarında yeni teknolojiler, ürünler ve uygulamaların sergilendiği fuarda, dünyada internetin gelişimi alanında 15 yüksek teknolojik gelişim sonucu açıklandı.
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor