“Çin, en zengin bilgi ve fikir ortamına sahip”

2019-10-22 15:23:53

Çin Dışişleri Bakanlığı İnsan Hakları İşleri Özel Temsilcisi Liu Hua, 2018 yılında Çin genelinde çeşitli türlerde 9,5 trilyon adet kitap yayımlandığını, internette her gün 30 milyarın üzerinde paylaşım yapıldığını söyledi.

Liu Hua, dün Birleşmiş Milletler (BM) 74. Genel Kurulu'nun ifade özgürlüğü konulu diyaloğuna katıldı.

Çin vatandaşlarının ifade özgürlüğünün Çin Anayasası ve kanunlarca güvence altına aldığını kaydeden Liu, kamuoyunun fikirlerinin hükümete sorunsuzca ulaşabileceği kanallar ve toplu denetim metotları oluşturulması için çalışıldığını dile getirdi.

Çin'de 2018 yılı sonu itibarıyla toplam 829 milyon internet kullanıcısının bulunduğuna dikkat çeken Liu, internette her gün 30 milyar paylaşımda bulunulduğunu ifade etti.

Bununla birlikte, Çin'de geçen yıl farklı türlerde 9,5 trilyon adet kitap ile 12 bin çeşit dergi ve gazetenin yayımlandığı bilgisini veren Çinli temsilci, dünyaya en fazla enformasyonun Çin'den sağlandığını, Çin'in aynı zamanda dünyadaki en zengin düşünce ortamına sahip ülke olduğunu vurguladı.

Liu Hua, uluslararası toplumun, sivillerin düşüncelerini ve arzularını ifade etme özgürlüğünü koruması gerektiğini kaydetti.

Liu, konuşmasında son olarak tüm dünyaya karşılıklı saygı temelinde, ortak kurallara dayalı bir internet yönetişim sistemi kurulması için diyalog ve işbirliği yapma çağrısında bulundu.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor