Çin'de reel sektöre verilen kredi miktarı 13,9 trilyona ulaştı

2019-10-22 11:09:10

Çin'de reel sektöre verilen kredi miktarı 13,9 trilyona ulaştı

Çin'de yılın ilk üç çeyreğinde reel sektöre verilen kredi miktarının 13,9 yuana ulaştığı, finansman kaynaklarının daha çok imalat, ileri teknoloji ve yeşil sektörlere yöneldiği bildirildi.

Çin Bankacılık ve Sigortacılık Denetim ve Yönetim Komisyonu Başkan Yardımcısı Huang Hong, dün Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Huang, hâlihazırda Çin'in bankacılık ve sigortacılık sektörlerinin sağlıklı ve iyi gelişme eğilimini koruduğunu ifade etti.

Finansal hizmetlerin verimliliğinin ve kapsayıcılığının güçlendirildiğinin altını çizen Huang, bankacılık ve sigortacılık alanlarındaki reformda ise yeni ilerlemelerin kaydedildiğini söyledi. Başkan Yardımcısı Huang Hong sözlerine şöyle devam etti:

“Ocak-eylül döneminde reel sektöre sağlanan kredi miktarı geçen yılın aynı dönemine göre 1,1 trilyon yuan artarak 13,9 trilyon yuana ulaştı. İlk dokuz ayda sigortacılık sektörü, ekonomiye ve topluma 5,445 trilyon yuanlık risk güvencesi sağladı. Sigortacılıkla kullanılan sermaye yılın başı ile kıyaslandığında yüzde 8,4 yükselerek 17,8 trilyon yuan oldu.”

İlk üç çeyrekte banka tahvillerine yatırımların 4,7 trilyon yuan, sigorta fonlarına ise 500 milyar yuan arttığını belirten Huang Hong, bankaların ve sigortacılık kurumlarının yatırım yaptığı özel tahviller arasında yerel hükümetlerin tahvillerinin yüzde 80'lik pay oluşturduğunu dile getirdi.

İmalat ve altyapı tesisleri alanlarının, bankaların kredi stoklarının önemli bir bölümünü oluşturduğuna dikkat çeken Huang Hong, Komisyonun, bankaları ve sigorta kuruluşlarını kritik alanlara yönlendirmeye devam edeceğini vurguladı.

Çin'in sanayide yapısal dönüşümü ilerletmek için daha fazla finansmanı imalat ve ileri teknoloji sektörleri ile yeşil endüstrilere aktaracağını kaydeden Huang şunları söyledi:

“Bireysel tüketici kredisi, bilimsel ve teknolojik hizmetler ile bilgi teknolojileri hizmetlerine sağlanan kredilerde büyük artış görüldü. Bununla beraber, yeşil finans alanı da gelişme kaydetti. Yılın ilk yarısında Çin'in 21 başlıca bankası tarafından verilen yeşil kredi miktarı 10,6 trilyon yuanı bularak, bu bankaların toplam kredilerinin yüzde 9,6'sını oluşturdu.”

Verilere göre zayıf alanlardaki finansal hizmetlerin sürekli olarak iyileştiğini dile getiren Huang, ağustos sonu itibarıyla ülke çapındaki küçük ve mikro ölçekli işletmelere verilen kredilerin yılın başına göre yüzde 16,9 artarak 10,94 trilyon yuana ulaştığını kaydetti.

Büyük finansal risklerin önlenmesinden de bahseden Huang, bankaların varlıklarının yüksek hızla büyümesi, çok katmanlılığı ve verimsiz ölçek büyütme gibi eksikliklerin etkili şekilde düzeltilmekte olduğunu anlatarak şöyle konuştu:

“Geçtiğimiz iki buçuk senede bankaların varlıklarındaki artış yüzde 15'ten 8'e düştü. Gölge bankalar büyük oranda azaldı. İki yıldan uzun bir süre içinde yüksek riskli sermaye 14,5 trilyon yuana düşürüldü. Ayrıca, risklere direnme kabiliyetlerini yükseltmek için bankaların çeşitli kaynaklardan sermaye çekmesi de teşvik edildi. İlk üç çeyrekte yapılandırılan kötü kredi miktarı da 1,4 trilyon yuan oldu.”

İnternet üzerinden verilen kredi hizmetlerine de değinen Huang, internet kredilerinin getirdiği risklerin aralıksız giderilmesiyle birlikte, genel risk durumunun da iyileşme gösterdiğini söyledi. Huang, temmuz sonu itibarıyla ülke çapında hizmet veren 462 online kredi kuruluşunun verilerinin denetleme mekanizmasında kayıt altına alındığını bildirdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor