Çin ve Fransa arasında kültürel temas toplantısı

2019-10-22 10:15:15

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi ile Fransa Dışişleri Bakanı Jean Yves Le Drian, dün Paris'te Çin-Fransa Kültürel Temaslar Üst Düzey Diyalog Mekanizması'nın 5'inci toplantısına katıldı.

Wang Yi, konuşmasında, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in bu yılın mart ayında Fransa'ya yaptığı resmî ziyaretle ikili ilişkilerde yeni bir sayfa açıldığını kaydetti.

İki ülke devlet başkanlarının, üst düzey mekanizmanın koordinasyon rolünün etkinleştirilmesi hususunda mutabık kaldıklarına işaret eden Wang, iki ülkenin bu uzlaşıları hayata geçirmesi, halklar arası dostluğun zeminini güçlendirmesi ve böylece daha güçlü, istikrarlı ve dinamik bir kapsamlı stratejik ortaklık oluşturması çağrısında bulundu.

Dışişleri Bakanı Wang Yi, iki ülkenin medeniyetler arası paylaşımları hızlandırmasının önemine de dikkat çekerek, geleceğe dönük işbirliğinin pekiştirilmesi ve halkın kültürel temaslara katılımının artırılması gerektiğini vurguladı.

Le Drian, söz konusu kültürel temas mekanizmasının ikili ilişkilerin önemli bir parçasını oluşturduğunu hatırlatarak, Fransa'nın Çin ile kültürel işbirliğini pekiştirmeye hazır olduğunu söyledi.

Fransa'nın 2021'de Fransa-Çin Kültür ve Turizm Yılı'nı kutlamak için Çin tarafıyla birlikte çalışmayı arzuladığını kaydeden Le Drian, spor, eğitim, gençlik, kadın ve yerel yönetimler gibi alanlardaki çalışmalarda işbirliğini pekiştirmeye hazır olduklarını ifade etti.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, aynı gün Paris'te düzenlenen Çin-Fransa Medeniyet Diyaloğu'nun açılışına katıldı.

Wang Yi, yaptığı konuşmada, Çin ve Fransa'nın Doğu ve Batı medeniyetlerinin önemli temsilcileri olduğuna dikkat çekerek, uzun bir geçmişe sahip olan iki ülke kültürel temaslarının farklı medeniyetlar arasındaki ilişkiler için de örnek teşkil ettiğinin altını çizdi.

Wang Yi, ayrıca Çin Medya Grubu, TV5Monde ve Mediawan Film ve Televizyon Grubu'nun ortaklaşa hazırladığı “Konfüçyüs - Konuşmalar” başlıklı belgeselin çekimlerinin başlaması nedeniyle düzenlenen törene katıldı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor