Xingshan Forumu'ndan Asya-Pasifik'te birlik mesajı

2019-10-21 16:21:04

“Uluslararası Düzeni ve Asya-Pasifik'te Barışı Ortaklaşa Korumak” teması altında yapılan 9. Beijing Xiangshan Forumu bugün başladı.

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Savunma Bakanı Wei Fenghe, açılış töreninde yaptığı açıklamada, Çin ordusunun her zaman barış içinde kalkınma yolunda ilerlediğini ve savunma niteliğindeki ulusal savunma politikasında ısrar ettiğini vurguladı.

Uluslararası güvenlik sisteminin hâlihazırda ciddi sınamalarla karşı karşıya bulunduğunu anlatan Çinli Bakan, karşılıklı saygı temelinde çifte kazanç sağlamanın tüm ülkelerin ortak arzusu olduğuna işaret etti.

Wei, Çin'in çeşitli güvenlik tehditlerine karşı diğer ülkelerle el ele vererek Asya Pasifik bölgesinde ortak, kapsamlı, işbirliğine dayalı ve sürdürülebilir güvenlik kavramı temelinde güvenlik kurallarının inşasını tamamlayacağını söyledi.

Asya Pasifik'te yer alan ülkeler arasında güvenlik alanında yeni tip ortaklık ilişkilerinin kurulacağının altını çizen Wei, ayrıca bölgedeki mevcut çok taraflı güvenlik mekanizmasının iyileştirileceğini belirtti. Wei, tüm taraflarca kabul edilebilir bir güvenlik çerçevesinin kurulması gerektiğine de dikkat çekti.

Farklı ülkelerden 76 resmî heyetin 530 temsilcisinin katıldığı forum kapsamında büyük güçler arası ilişkiler, küçük ve orta büyüklükteki ülkelerin çıkarları ve uluslararası güvenliğin yanı sıra, denizlerde güvenlik ve yapay zekânın uluslararası güvenliğe etkileri gibi konular masaya yatırılacak.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor