Hong Kong'da “demokrasi mücadelesi” gören Batı'nın Katalonya çelişkisi

2019-10-20 18:57:22 CRI

İspanya'da Yüksek Mahkemenin ayrılıkçı Katalan siyasetçilere verdiği hapis cezasına karşı düzenlenen gösteriler devam ediyor.

Barcelona'da protestolar giderek şiddetlendi. Kamu binaları büyük hasar gördü. Polis cop ve toplumsal olaylara müdahale araçlarıyla eylemcileri dağıtmaya çalışıyor.

Ancak bu kez protestolar Avrupa'da bir şehirde meydana geldiği için, Hong Kong protestocularına destek veren medya organları ve uluslararası örgütler sessiz kalmayı tercih ediyor. Barcelona'daki gelişmeler, belli bir kesim için samimiyet testi de oluyor.

Protestocular, 18 Ekim'de Barcelona'da yer alan Ulusal Polis Merkezi yakınlarında gösteri yaparak polis birimlerine çeşitli maddeler fırlattı. Polis plastik mermi ve göz yaşartıcı bombalarla protestocuları dağıttı.

Katalonya özerk yönetiminde 1 Ekim 2017'de Anayasa Mahkemesinin yasa dışı ilan etmesine rağmen bağımsızlık referandumu düzenlenmişti.

“Şiddete ve bölücülüğe karışanlar cezasını çekecek”

İspanya İçişleri Bakanı Fernando Grande-Marlaska, İspanya yasalarına göre, Katalonya'nın bağımsızlığını amaçlayan şiddet eylemcilerinin 6 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya bulunacaklarını belirtti. Grande-Marlaska, “Şiddete ve bölücülüğe karışanlar cezasını çekecek” dedi.

İskoç Parlamenter Gavin Newlands, 17 Ekim'de sosyal medya hesabında şu mesajı paylaştı: “Sabah 7 oldu ve BBC halen Katalonya'daki gelişmelerle ilgili hiçbir haber girmedi. Bu esnada Hong Kong Yasama Meclisi'yle ilgili yeni bir haber yayınlandılar.”

Hindistanlı aydın Madhav Das Nalapat da 18 Ekim'de “Pakistan Observer” gazetesine yazdığı makalede, “Katalonya Avrupa Birliği'nin sessizliğini unutmayacak. Özgürlüğü ve kendi kendini yönetme hakkını desteklediğini savunan AB, dünyadaki diğer ülkeler hakkında değerlendirmeler yapar. Ancak bazı konularda farklı davranıyorlar. Mesela NATO üyesi ülkelerin Libya ve Suriye gibi ülkelerde yarattıkları insan hakları krizini görmezlikten gelebiliyorlar.”


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor