Komünist partilerden Çin'e övgü

2019-10-19 16:38:03

21. Uluslararası Komünist ve İşçi Partileri Toplantısı (IMCWP) 18-20 Ekim günlerinde İzmir'de düzenlendi.

Toplantıda Çin'in geride kalan 70 yılda elde ettiği başarılar takdirle değerlendirilirken, Kuşak ve Yol girişiminin insanlığa sunduğu fırsatlara da övgü vardı.

Macaristan İşçi Partisi lideri Gyula Thurmer, 70 yıldan önce Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun tarihi önem taşıyan bir olay olarak dünya tarihinin seyrini etkilediğini söyledi. Geçen 70 yılda Çin'in ekonomi, toplum, siyaset, kültür ve teknoloji gibi alanlarda büyük başarılar elde ettiğini ifade eden Gyula Thurmer, söz konusu başarının temelinde, Çin halkının çalışkanlığının ve Çin Komünist Partisi'nin liderliğinin olduğunu vurguladı.

Kuşak ve Yol girişiminin inşasıyla gerçekleştirilen bağlanırlığın tüm insanlığa fayda sağlayacağını ifade eden Güney Afrika Komünist Partisi İkinci Genel Sekreter Yardımcısı Chris Matlhako, girişimin insanlığın ortak çıkarına olduğunu söyledi.

Nepal Komünist Partisi Merkez Komitesi Üyesi Bishnu Rijal, Yeni Dönemde Xi Jinping'in Çin'e Özgü Sosyalizm Düşüncesi'nin Marksizmin Çinlileşmesindeki yeni bir başarı olduğu gibi, Cumhurbaşkan Xi'nin Çin'i ve dünyayı daha iyi bir geleceğe taşımasında önemli rol oynadığını kaydetti.

Komünist Manifesto'nun yayımlanmasının 150. yıldönümü ve Yunanistan Komünist Partisi'nin kuruluşunun 80. yıldönümünü kutlamak için, 50'dan fazla ülkeden gelen Komünist ve İşçi Partileri, 22-24 Mayıs 1998'de Yunanistan'ın başkenti Atina'da 1. Uluslararası Komünist ve İşçi Partileri Toplantısı'nı düzenlemişti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor