Xi Jinping: Sporun ışığıyla savaş bulutlarını temizleyelim

2019-10-18 21:31:49

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping 7. Dünya Askerî Oyunları'nın açılış törenin nedeniyle bugün oyunlara ev sahipliği yapan Wuhan kentindeydi. Xi burada katılımcı ülkelerin savunma görevlileriyle bir araya geldi. Xi, Çin hükümeti, Çin halkı ve Çin ordusu adına etkinliğe katılan ülkelerin savunma birimleri, Uluslararası Askerî Spor Oyunları Konseyi yetkilileri ve tüm dünyadan sporcuları selamladı.

Xi Jinping, sporun, sosyal gelişmenin ve insanlığın ilerlemesinin önemli bir sembolü olduğunu, aynı zamanda insan iletişiminin önemli bir parçası olduğunu söyledi.

Askerlerin sporla doğal bir bağlantısı vardır. Avcılık ve maraton gibi birçok spor askeri kaynaklıdır. Askerî sporlar, subayların ve erkeklerin saflarını güçlendirebilir, ordunun moralini yükseltir ve ve dünyadaki tüm ülkeler tarafından değer verilen askeri değişimleri teşvik edebilir.

Xi Jinping, Çin ordusunun her zaman askeri sporlara önem verdiğine, yaygın olarak askeri spor faaliyetleri gerçekleştirildiğine ve Çin'in uluslararası askeri spor müsabakalarına aktif olarak katıldığına dikkat çekti. Özellikle 1978'de Uluslararası Askerî Spor Konseyi'ne katılımdan sonra Çin askeri spor etkinliklerine katıldı ve uluslararası askeri spor endüstrisine önemli katkılar sağlamıştır.

Xi Jinping, barışı kutlamak ve dostluğu yaymak için geliştirilen Dünya Askerî Oyunlarının, tüm ülkelerin ordularının imajını sergilemek ve dostluğu artırmak için önemli bir platform haline geldiğini ve “Askerî Olimpiyatlar” olarak adlandırılarak tüm dünyadaki insanların sevgisini kazandığını söyledi.

Mayıs 2015'te 7. Dünya Askerî Oyunları'nda Çin'in başvurusunun kabul edilmesinden sonra Çin hükümeti ve ordusu, “yeşil, paylaşımcı, açık ve dürüst” bir konseptle, küresel vizyona ve Olimpiyat ruhuna bağlı kalarak Çin'e özgü bir organizasyon hazırladı.

Bu yılki oyunlar, “askerî gurur ve dünya barışını inşa etmek” temasıyla düzenleniyor.

Xi dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen oyuncuların sıkı çalışma ruhunu göstermesini, sporun ışığını kullanarak savaş bulutlarını temizlemesini ve medeniyetler arasında dostluk köprüleri kurulmasını ümit ettiklerini söyledi.

Xi Jinping, herkesin yeni dönemde Çin ve Çin birlikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek ve Çin halkının sıcaklığını ve dostluğunu hissetmek için bu fırsatı kullanmasını umduğunu söyledi.

Oyunların başarılı geçmesini temenni eden Xi, katılımcıları 9. Beijing Xiangshan Forumu'na davet etti.

7. Dünya Askerî Oyunları bugün Wuhan'da başladı. Oyunlara 100'den fazla ülkeden yaklaşık 10 bin askeri personel katılıyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor