Çin-ASEAN Beidou Navigasyon Merkezi kuruldu

2019-10-18 10:33:54 CRI

Çin-ASEAN Beidou Navigasyon Merkezi, dün Çin'in Nanning kentinde kuruldu. Merkezin kuruluşu, Çin ile ASEAN ülkeleri arasında navigasyon çalışmaları alanındaki işbirliğini genişletmeyi amaçlıyor.

Çin Navigasyon Sistemleri Yönetim Ofisi Başkanı Ran Chengqi törende yaptığı konuşmada, Çin-ASEAN Beidou Navigasyon Merkezi'nin kuruluşunun, Beidou'nun küresel navigasyon sisteminin ASEAN piyasasına girmesi konusunda önemli bir işbirliği platformu sağladığını belirtti.

Beidou navigasyon sisteminin geçen yılın sonu itibarıyla küresel boyutta hizmet vermeye başladığına işaret eden Ran, Çin'de Beidou sistemi kapsamında bütün bir sanayi zinciri oluşturulduğunu ifade etti.

Ran, “Beidou sistemi ulaşım ve taşımacılık, kamu güvenliği, hidrolojik izleme, hava tahmini, elektrik dağıtımı, arama-kurtarma çalışmaları gibi geniş bir alanda kullanılıyor ve dikkat çekici sosyo-ekonomik faydalar sağlıyor” diye konuştu.

Ran'ın verdiği bilgilere göre, Çin'in navigasyon endüstrisinin üretim hacmi geçen yıl 300 milyar yuanı aştı. Ayrıca şu ana kadar Çin ile 30 ülke ve uluslararası örgüt arasında navigasyon işbirliği mekanizması oluşturuldu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor