Çin ve ABD somut yöntemlerle sorunu çözme yolunda

2019-10-15 19:57:50 CRI

CRI yorumcusu: Sheng Yuhong

Çin ile ABD arasında üst düzey ekonomik ve ticari müzakerelerde yeni tur Washington'da sona erdi. İki taraf, tarım, fikri mülkiyet haklarının korunması, döviz, finansal hizmet, ticari işbirliğinin genişletilmesi, teknoloji transferi ve anlaşmazlığın çözümü gibi birkaç alanda somut ilerlemeler kaydetti. Gelecek aşamadaki müzakereyle ilgili düzenlenmeyi de ele alan iki taraf, nihai bir anlaşmaya varmak için ortaklaşa çaba harcama konusunda fikir birliği sağladı.

Müzakerede ilk aşamada belli bir anlaşma elde edildiğine işaret eden ABD, heyetlerin bir an önce anlaşma metnini hazırlamasını beklediklerini duyurdu.

Tüm bunlar iki tarafın yüksek siyasi akıl ve somut adımlarla çözüm yolu arayarak piyasaların beklentilerine cevap verdiğini gösteriyor.

Dünyanın iki büyük ekonomisi arasındaki sorunlar oldukça karmaşık. Bu sorunların kısa sürede çözülmesi mümkün değil. Bir yıldan uzun süredir müzakereler yürüten iki taraf, fikir ayrılıklarının nispeten az olduğu konulardan işe başlamanın ve sorunu adım adım çözmenin daha mantıklı ve etkin bir seçenek olduğunun farkına vardı.

Tarımsal ürünlerde işbirliği anlaşmanın kısa sürede sağlanabileceği alanlardan biri. Çin ve ABD tarımsal ürünlerde dünyanın en büyük ithalatçısı ve ihracatçısı rollerini paylaşıyor. Bu yıl Çinli şirketler iç pazarın talepleri doğrultusunda ABD'den 20 milyon ton soya fasulye, 700 bin ton domuz eti, 700 bin ton darı, 230 ton buğday ve 320 ton pamuk satın aldı. ABD, Çin'in iki sene içinde ABD'den 40 ila 50 milyar dolar tutarında tarımsal ürünler satın alacağını duyurdu.

Çin piyasası büyük bir kapasiteye sahip ve tüketimin iyileştirilmesi ihtiyacıyla karşı karşıya. Çin'in piyasalaşma ilkesi ve Dünya Ticaret Örgütü'nün kuralları temelinde ABD'den tarım ürünlerini satın almayı hızlandırması, hem Çinli tüketiciler hem de ABD'deki üreticiler için şüphesiz yararlı olacak.

“Ticaret savaşında kazanan yoktur” sözü tarih ve gerçekler tarafından doğrulanmıştır. Geride kalan müzakerelerde dalgalanma ve belirsizlik yaşanmasına rağmen, bu son müzakere, 40 yıldan beri dolambaçlı bir yolda ilerleyen Çin-ABD ilişkileri gibi, ticari ve ekonomik müzakerenin de dalgalanmalardan sonra doğru yola girmesi ümidini gösteriyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor