Çin'den Türkiye açıklaması: Siyasi çözüm yoluna dönülmeli

2019-10-15 17:39:47 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı'nın bugün düzenlenen olağan basın toplantısında Barış Pınarı harekâtıyla ilgili bir açıklama yer aldı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Çin'in, Türkiye'ye askeri operasyonu durdurarak siyasi çözüm yoluna dönmesi çağrısında bulunduğunu söyledi.

Dünya basınında Barış Pınarı harekâtının ciddi can kaybına yol açtığı bildiriliyor. Konuyla ilgili bir soruyu yanıtlayan Sözcü Geng Shuang şunları söyledi:

“Uluslararası ilişkilerde silah kullanımına her zaman karşı çıkan Çin, tarafların Birleşmiş Milletler Tüzüğü'nde belirlenen ilkeler ve uluslararası ilişkilerin temel kuralları doğrultusunda siyasi ve diplomatik kanallarla sorunu çözmelerini desteklemektedir. Suriye'nin egemenliği, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğü korunmalıdır” diye konuştu.

Bazı analistler askeri operasyonun sadece insani kriz yaratmakla kalmayıp Türkiye-Suriye sınırındaki bazı kamplarda tutulan teröristlerin bu fırsatla kaçabileceklerine ve terörle mücadelede elde edilen sonuçların boşa gideceğine işaret ediyor.

Geng Shuang, “Suriye'de terörle mücadele ciddiyetini korumaktadır. Askeri operasyon teröristlerin kaçmasına yol açabilir. IŞİD terör örgütü bu fırsatı değerlendirerek yeniden ortaya çıkabilir. Türkiye'ye üzerine düşen sorumluluğu üstlenerek uluslararası toplumla birlikte terörizme ortalaşa darbe indirmelidir” sözlerini kullandı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor