Çin'den AB'ye şeffaf ve adil iş ortamı çağrısı

2019-10-14 20:28:01

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Avrupa Birliği'ne (AB) Çinli şirketlerin görüş ve taleplerini dikkatlice anlayarak, şeffaf, adil, istikrarlı ve öngörülebilir bir iş ortamı oluşturma çağrısı yaptı.

AB'deki Çin Ticaret Odası tarafından 11 Ekim'de yayımlanan raporda, Çinli şirketlerin Avrupa'daki ana faaliyetleri kapsamlı bir şekilde özetlenerek, iş ortamlarının iyileştirilmesi için AB ülkelerine bazı öneriler sunuldu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang bugün düzenlenen basın toplantısında, Avrupa'da faaliyet gösteren Çin şirketlerinin daha fazla araştırma merkezi ve fabrikalar kurduklarını söyledi.

Çin şirketlerinin faaliyetlerinin yerel istihdama ve gelişmeye katkı sağladığı gibi, Avrupa'da sanayi zincirinin gelişmesinde itici güç oluşturduğunu vurguladı.

Raporda, bazı Avrupa ülkelerinin yabancı yatırımlar üzerindeki incelemeleri sıkılaştırmasının Çin şirketlerine etkisi de analiz edildi.

Geng Shuang, “Avrupa ülkeleri her zaman piyasa ekonomisi ilkesi, ticaret ve yatırımın serbestleştirilmesi ve kolaylaştırılmasında ısrar ediyor ve çok taraflılığın ve serbest ticaretin kararlı destekçisi olduklarını söylüyorlar. AB'nin Çinli şirketlerin görüş ve taleplerini dikkate alarak şeffaf, adil, istikrarlı ve öngörülebilir bir iş ortamı sunmasını istiyoruz. Mevcut durumda Çin ve AB'nin karşılıklı saygı, yarar ve kazan-kazan temelinde işbirliğini genişletmeye devam etmesi, iki tarafın ortak çıkarlarına uygun olarak dünyaya daha fazla pozitif enerji sunacak” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Geng Shuang, Çin ile ABD arasında geçen hafta yapılan ticaret müzakerelerinde tarım, fikri mülkiyet haklarının korunması, döviz kuru, finansal hizmetler, ticari işbirliğinin genişletilmesi, teknoloji transferi ve ihtilafların çözümü gibi konularda somut ilerlemelerini değerlendirdi. Sözcü, iki tarafın eşit ve karşılıklı saygı temelinde ikili ilişkileri istikrarlı ve sağlıklı şekilde ilerletmesini istediklerini belirtti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor