Çin'de gıda piyasasında dışa açılma genişliyor

2019-10-14 18:40:33 CRI

Bugün yayımlan “Çin'de Gıda Güvenliği” adlı beyaz kitapta Çin'in gıda piyasasının daha fazla dışa açıldı belirtildi.

Beyaz kitaba göre, gıda alanında yabancı sermayeli işletmeler tarafından işlenen tahıl miktarı ve üretilen ürünlerin satış geliri sürekli artarak 2018 yılında ülke genelinde ayrı yüzde 14,5 ve yüzde 7 oranında pay oluşturdu.

Yabancı işletmelerin Çin'de gıda sektörüne girişi hızlandı. Bu işletmeler özellikle bitkisel yağ, tahıl işlenmesi ve dönüşümü alanlarında paylarını artırdı.

Beyaz kitaba göre Çin, Dünya Ticaret Örgütü'ne katılım sırasında verdiği sözleri yerine getirerek, tarımsal ürünlerde ithalat kotaları ve gümrük vergileri dışındaki önlemleri kaldırdı. Ayrıca buğday, mısır ve pirince yönelik ithalat vergi kotası uygularken diğer tahıl ürünlerinin ithalat vergisini büyük boyutla azalttı.

Çin, yabancı yatırımların tarım alanına girişim kısıtlamalarını daha da gevşeterek Çin'in nadir ve eşsiz kıymetli türleri ve genetiği değiştirilmiş türler hariç, buğday ve mısır olmak üzere 2 çeşide kadar azalttı, ayrıca yabancı yatırımcıların tarım ürünlerini satın alması ve toptan satışına girişim kısıtlamalarını da kaldırdı.

Çin ülkenin gıda güvenliğinin korunması ön koşuluyla Dünya Ticaret Örgütü'nün kuralarına uyum sağlayarak taahhütlerini yerine getirdi. Çin dünyada tahıl üreten başlıca ülkelerle kendi dev gıda piyasasını paylaşmaktadır.

2018 yılında, Çin'de fasulye gibi yağ malzemeleri ve yemler dahil tahılın ithalat tutarı 115 milyon 550 bin ton, ihracat tutarı ise 3 milyon 660 bin tonu bularak 1996 yılına oranla ayrı ayrı yüzde 994,8 ve yüzde 171,1 arttı.

Beyaz kitapta ayrıca Çin'deki gıda üretiminin istikrarlı bir şekilde büyümekte olduğu, kişi başına düşen gıda üretiminin 470 kilogramı bularak dünyanın ortalama seviyesini aştığına işaret edildi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor