“Çin'de Gıda Güvenliği” adlı beyaz kitap yayımlandı

2019-10-14 16:57:44 CRI

Çin Devlet Konseyi tarafından “Çin'de Gıda Güvenliği” adlı beyaz kitap yayımlandı.

Beyaz kitapta, 1996 yılından, özellikle ÇKP 18. Ulusal Kongresi'nden bu yana, Çin'in tahıl güvenliği konusunda uyguladığı politikalar ve önlemler hakkında bilgi verildi. Beyaz kitapta ayrıca, Çin'in tahıl alanında dışa açılma ve uluslararası işbirliği konularında izlediği ilkesel tutum ifade edildi ve gelecekte uygulayacağı politikalar tanıtıldı.

Beyaz kitapta, Çin Halk Cumhuriyeti'nin, kuruluşundan bu yana geçen 70 sene boyunca ÇKP önderliğinde tarımın son derece zayıf ve halkın yaşamının aşırı derecede yoksul olduğu dönemlerden, tahıl talebini esasen kendi üretim gücüyle karşıladığı döneme geçtiğine işaret edildi. Kitapta, Çin'de yaklaşık 1 milyar 400 milyonluk nüfusun beslenme sorununun başarıyla çözüldüğü, halkın yaşam kalitesi ile beslenme seviyesinin gözle görülür şekilde yükseldiği ve tahıl üretiminin güvence altına alınması konusunda çarpıcı başarılar kaydedildiği belirtildi.

ÇKP 18. Ulusal Kongresi'nden bu yana tahıl üretiminin güvence altına alınması için Çin'e özgü bir yol izlendiği kaydedilen beyaz kitapta, ayrıca ülkede kendi tahıl üretim gücüne dayalı, üretim kapasitesini güvence altına alan, belli miktarda tahıl ürünlerinin ithal edilebildiği ve teknoloji dayanağı sağlayan ulusal tahıl güvenliği stratejisi saptandığı vurgulandı.

Beyaz kitapta, “ Çin tahıl üretiminde ‘kendine yetme politikasına' bağlı kalmıştır. Çin'de en ciddi ekili arazi koruma sistemi uygulanmaktadır. Tarım alanında arz yönlü reform ile mekanizma inovasyonu ilerletilmektedir. Böylece ülkedeki tahıl endüstrisi ile ekonomisinin geliştirilmesinin yanı sıra, daha yüksek seviyeli, daha nitelikli, verimli ve sürdürülebilir bir ‘tahıl üretimini koruma sistemi' kurulmuştur.” ifadesi yer aldı.

Beyaz kitapta, Çin'in dışa açılma, kapsayıcılık, eşitlik, karşılıklı yarar, işbirliği ve ortak kazanç ilkeleri doğrultusunda, diğer ülkelerle birlikte işbirliği yaparak, ortak kalkınmanın güçlendirilmesi ve dünyada tahıl üretiminin güvence altına alınması için katkı yapmaya devam edeceği ifade edildi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor