İran ile Pakistan liderleri bölgesel durumu görüştü

2019-10-14 12:02:45 CRI

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney ve Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani dün, ülkelerini ziyaret eden Pakistan Başbakanı İmran Han'ı ayrı ayrı kabul etti.

Ayetullah Ali Hamaney görüşmede, Yemen'deki çatışmaların sona ermesinin bölgedeki durumu olumlu şekilde etkileyeceğini ve İran'ın bu soruna “uygun bir çözüm” bulduğunu belirtti.

Hamaney, İran'ın bölgedeki ülkelerle husumet yaratmak amacında olmadığını ancak bölgedeki bazı ülkelerin ABD'nin İran'a uyguladığı düşmanlık politikasından etkilendiğini ifade etti.

Hasan Ruhani ise Han'la görüşmesinde, Yemen'de ateşkes uygulanmasının bölgedeki gerginliğin yumuşatılması için ilk adım olacağını vurguladı.

Bölge güvenliğini yine bölge ülkelerinin koruması gerektiğini kaydeden Ruhani, yabancı güçlerin müdahalesinin olumsuz sonuçlar getireceğinin altını çizdi.

Kızıldeniz'de gerçekleşen tanker saldırısına da değinen Ruhani, İran'ın sahip olduğu kanıtlarla bir dizi soruşturma yürüteceğini ve son bir karara varacağını sözlerine ekledi. .

İmran Han, İranlı liderlerle yaptığı görüşmelerde, İran ile Suudi Arabistan arasındaki çatışmalar dahil bölgedeki bütün anlaşmazlıkların diyalog ve barışçıl müzakere yoluyla çözülmesini temenni ettiklerini belirtti.

Han, müzakerelerin ilerletilmesi, gerginliğin yumuşatılması ve bölgede istikrar sağlanması gibi konularda Pakistan'ın aktif rol oynamaya hazır olduğunu kaydetti.

Han, İran temaslarının ardından Suudi Arabistan'a geçecek.  


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor