Çin'in dış ticaretinde yüzde 2,8'lik artış

2019-10-14 11:37:19 CRI

Çin'in dış ticaret hacmi, yılın ilk üç çeyreğinde 22,91 trilyon yuanla geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,8 arttı.


Çin Gümrükler Genel Müdürlüğü Sözcüsü Li Kuiwen, başkent Beijing'de yaptığı açıklamada, Çin'in dış ticaretinde yılın ilk üç çeyreğinde istikrarlı işleyişin korunduğuna işaret etti.


Li Kuiwen'in açıkladığı verilere göre, dış ticaret hacmi yılın ilk üç çeyreğinde 22,91 trilyon yuanla geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,8 arttı.


Bu kapsamda, ihracat hacmi 12,48 trilyon yuanla yüzde 5,2 yükselirken; ithalat ise 10,43 trilyon yuanla yüzde 0,1 düştü. Ticaret fazlası da 2,05 trilyon yuanla yüzde 44,2'lik artış gösterdi.


Ticaret ortakları bakımından, yurt dışı piyasayı genişletme konusunda büyük ilerleme kaydedildiğini dile getiren Li, yılın ilk üç çeyreğinde Çin'in en büyük ticaret ortaklarından Avrupa Birliği'yle ticaret hacminin 3,57 trilyon yuanla yüzde 8,6 arttığını kaydetti. Li, ASEAN'la ticaret hacminin ise 3,14 trilyon yuanla, yüzde 11,5 yükseldiğini söyledi.


Dünya ekonomisinin yavaşladığına ve ticaret korumacılığının sürekli arttığına işaret eden Li, böyle bir zeminde Çin'in dış ticaretinde yine güçlü bir ilerleme eğilimi korunduğunu vurguladı.


Li, “Dünya Ticaret Örgütü tarafından açıklanan son verilere göre, Çin'in dış ticaretinde bu yılın ilk yedi ayında gerçekleşen büyüme Almanya, Japonya ve Güney Kore gibi ülkelerden daha hızlı. Çin, küresel mal ticaretinde en büyük ülke konumunu yine sürdürdü” şeklinde konuştu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor