Yorum: Çin-Nepal ilişkilerinde yeni dönem başladı

2019-10-14 10:54:22 CRI

Liang Xinwen, CRI Haber Merkezi

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Nepal'e iki günlük resmî ziyaretini dün tamamladı. Çin'den Nepal'e 23 yıl aradan sonra ilk kez cumhurbaşkanı düzeyinde yapılan bu ziyaretle iki ülke arasındaki dostça işbirliğinde yeni bir dönem başlatıldı.

Ziyaret kapsamında yapılan resmi temaslarda ikili ilişkilerin düzeyi yükseltildi. İki ülke liderleri, ilişkileri "kalkınma ve refah için nesillerce sürecek dostluğa dayalı stratejik ortaklık" düzeyine yükseltme kararı aldı. Böylece iki ülke arasında 10 sene önce belirlenen “kapsamlı işbirliği ortaklığı”, “stratejik işbirliği ortaklığı” düzeyine çıkarıldı. Bu gelişme, kalkınma ve refah amaçlanan ikili işbirliğinde daha geniş bir ufuk yaratıldığı anlamına geliyor.

İşbirliğinde yeni fırsatlar

Çin ile Nepal arasındaki ikili işbirliğinde yeni fırsatlar oluşturuluyor. Ayrıca, iki taraf arasındaki karşılıklı siyasi güvenin de arttırılması bekleniyor. İkili ticaret miktarı geçen yıl 1 milyar 100 milyon ABD dolarını geçti. Çin'den Nepal'e giden yatırım da 300 milyon doları aştı. Nepal tarafından ortaya koyulan ulusal kalkınma stratejisinin Çin tarafından ileri sürülen Kuşak ve Yol inisiyatifiyle başarıyla kenetlenmesiyle birlikte, hiç şüphesiz Nepal'in “ülkenin refahı ile halkın mutluluğunu arttırma” hedeflerine ulaşılmasına destek verilecek.

Öte yandan, Çin ile Nepal, iki tarafın esas çıkarlarını ilgilendiren sorunlar üzerinde birbirini desteklemeye devam edecek. Böylece, iki ülke arasında birçok alanda kalkınma stratejilerinin kaynaşması, kalkınma deneyimlerinin paylaşılması ve somut işbirliğinin sürdürülmesi için sağlam bir siyasi zemin hazırlanacak.

Kapsamlı işbirliğine giden kararlı adımlar

Xi'nin ziyareti sırasında iki ülke arasında ortak bildiri yayımlandı. Ayrıca, bağlanırlığın pekiştirilmesi, ekonomik ve ticari yatırımın arttırılması ve sınır yönetiminin güçlendirilmesine ilişkin işbirliği belgeleri de imzalandı. Bu, iki ülkenin kapsamlı işbirliği kurma konusundaki kararlılığının bir kanıtı.

Önümüzdeki yıl Çin ile Nepal arasında diplomatik ilişki kurulmasının 65. yıldönümü kutlanacak. İki ülke bu yeni başlangıç noktasında, siyasi güveni arttırma ve dışa açılma ile kaynaşmayı ilerletmenin yanı sıra, Çin-Nepal kader ortaklığını oluşturmak için daha fazla çaba harcayarak, ikili dostluğu daha yüksek bir düzeye taşıyacak.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor