Çin ve Nepal ilişki düzeyini yükseltti

2019-10-13 14:44:21

Çin ve Nepal, aynı gemide yol alma mesajı vererek, ilişkileri “kalkınma ve refah için nesilden nesle aktarılacak dostluk temelindeki stratejik ortaklık” düzeyine yükseltme kararı aldı.

Katmandu'da temaslarını sürdüren Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün Nepal Cumhurbaşkanı Bidya Devi Bhandari ile bir araya geldi.

Xi Jinping görüşmede, Nepalli mevkidaşı Bhandari'nin, Çin ve Nepal arasında sadece dostluk ve işbirliği bulunduğu şeklindeki açıklamasına katıldığını ifade etti.

Ziyaretinde Nepal vatandaşlarının yüzlerinde içten gülümsemeler gördüğünü ve kalplerindeki Çin sevgisini derinden hissettiğini belirten Xi, iki ülkenin dostluğunun, Nepal halkı nezdinde geniş uzlaşı zeminine kurulu olduğunu gördüğünü vurguladı.

Çin-Nepal ilişkilerinin siyasi temelini güçlendirme çağrısında bulunan Xi, ortak kader topluluğu kurmanın ikili ilişkilerin uzun vadede gelişme hedefi olacağını söyledi.

Nepal'ın uzun süredir Tek Çin politikasına bağlı kalmasını takdirle karşıladığını belirten Cumhurbaşkanı Xi, Nepal'in bağımsızlığı, egemenliği ve toprak bütünlüğünü koruma çabalarını daima destekleyeceklerini kaydetti.

İki tarafın kapsayıcı bir işbirliği modeli kurarak trans-Himalaya ağı inşasını ilerletileceğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Xi, Çin'in Nepal ile her alandaki işbirliği ve temasları yoğunlaştıracağını ifade etti.

Xi Jinping son olarak, dün Nepal'de yaşanan otobüs kazası nedeniyle Bhandari'ye başsağlığı mesajını iletti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor