Yorum: Çin ve Hindistan stratejik açıdan yüzyıllık kalkınma planı hazırlıyor

2019-10-13 14:32:37

Çin-Hindistan Liderleri İkinci Gayriresmi Toplantısı 11-13 Ekim günlerinde Hindistan'ın Chennai kentinde yapıldı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi, görüşmelerinde her iki tarafı da ilgilendiren kritik uluslararası ve bölgesel hususlar üzerinde fikir alışverişinde bulundu. İki lider, Çin ve Hindistan'ın birbirlerinin deneyimlerini örnek almaları, el ele ortak refaha kavuşmaları ve iki eski medeniyeti yeniden kalkındırmaları gibi konularda mutabık kaldı.

Çin-Hindistan liderleri arasında gayriresmi görüşme mekanizmasının kurulması, iki ülkenin diplomasi tarihinde bir ilk niteliğinde. Xi ve Modi'nin geçtiğimiz yılın nisan ayında Çin'in Wuhan kentinde yaptıkları görüşmenin ardından iki taraf, mevcut fikir ayrılıklarını kontrol altına almayı başardı. Çin-Hindistan ilişkileri istikrarlı ve iyi yönde gelişme aşamasına girerken her alandaki temas ve işbirliği de kapsamlı şekilde ilerlemeye başladı.

Nüfus, ekonomik kapasite, tarih ve kültür gibi açılardan bakıldığında, Çin ve Hindistan'ın birçok benzer özelliğe sahip olduğu görülebilir. Dünyada nüfusu 1 milyarı geçen gelişmekte olan ülke statüsündeki iki ülke olarak Çin ve Hindistan'ın yarım yüzyıl önce öne sürdüğü beş maddelik barış içinde yaşama ilkesi, uluslararası ilişkilerin temel kuralı haline geldi. Son günlerde Xi ve Modi arasında yapılan görüşmelerde ise, stratejik güvenlik, ticaret, yatırım ve kültürel temaslar gibi konular masaya yatırıldı, ikili ilişkilerin gelişme istikameti belirlendi.

İki taraf, birbirinin kalkınma stratejilerine doğru bir tutumla yaklaşarak karşılıklı güveni pekiştirmenin, ikili ilişkilerde istikrarın korunması bakımından kritik anlam taşıdığı kanısında.

Öte yandan, Çin-Hindistan ilişkilerinin temeli olarak ticaret işbirliğinin ufku da açık görünüyor. Hâlihazırda, Çin Hindistan'ın en büyük ticaret ortağı iken, Hindistan da Çin'in Güney Asya'daki en büyük ticaret ortağı konumunda. İkinci gayriresmi görüşmelerde iki ülkenin büyüme stratejilerinin kenetlenmesi ve imalat sektöründe ortaklık ilişkilerinin kurulması kararları da alındı. Uzun vadeli perspektiften bakıldığında söz konusu tedbirlerin ikili ticari işbirliğinde dengenin sağlanması ve sürdürülebilir kalkınma için yararlı olacağını söylemek mümkün.

Son yıllarda Çin ve Hindistan arasındaki kültürel temaslar da yoğunlaşıyor. Görüşmelerde, Çin-Hindistan diplomatik ilişkilerinin kuruluşunun 70. yıldönümü vesilesiyle daha kapsamlı ve derin beşeri iletişimin kurulması da alınan kararlar arasında.

Çin ve Hindistan'ın müzakere ettiği bölgesel kapsamlı ekonomik ortaklık ilişkilerine dair anlaşma ise, bölgesel kenetlenme, ekonomik entregrasyon ve küreselleşme karşıtı fikirlerle mücadele açılarından da olumlu anlam ifade ediyor.

Özetle "Ejder (Çin) ve filin (Hindistan) birlikte dans etmeleri", iki ülkenin halklarına yarar getireceği gibi küresel ve bölgesel refaha da sağlam bir zemin hazırlayacaktır.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor