Xi-Modi görüşmesinin satır başları

2019-10-13 14:21:11

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi'nin dün Chennai'da gerçekleştirdikleri görüşme dostane ve rahat bir atmosferde geçti.

İki lider, Çin-Hindistan ilişkilerini ve iki tarafı ilgilendiren önemli uluslararası ve bölgesel meseleleri açık bir tutumla derinlemesine ele aldı.

Görüşmede, Çin ve Hindistan'ın nüfusu 1 milyarı geçen iki önemli komşu ve büyük ülke olduğunu söyleyen Xi, ikili ilişkileri koruma ve geliştirmenin Çin'in değişmez politikası olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Xi, uluslararası durumun karışık olduğu şu dönemde Çin ve Hindistan'ın küresel istikrarı koruma ve kalkınmayı ilerletme görevlerinin giderek daha fazla ehemmiyet kazandığını dile getirdi.

Gelecek yılların Çin ve Hindistan milletlerinin yeniden kalkınış sürecinin kilit bir evresi olduğunu vurgulayan Xi, aynı zamanda ikil ilişkilerin gelişiminin de kritik bir döneme girdiğini kaydetti.

Xi'den altı maddelik öneri

Xi Jinping, ilişkilerin gelişim yönüne ilişkin altı maddelik öneride bulundu.

Birincisi, iki ülke birbirinin kalkınma istikametini doğru algılamalı, karşılıklı stratejik güveni artırmalıdır. “Ejder (Çin) ile filin (Hindistan) aynı sahnede dans etmesi” Çin ve Hindistan'ın önündeki tek seçenektir ve bu iki ülke ile halklarının çıkarlarına uygundur. Anlaşmazlıklar doğru algılanmalı ve ikili işbirliğini etkilememelidir.

İkincisi, etkili stratejik temaslar kurularak, karşılıklı anlayış ve işbirliği güçlendirilmeli; siyaset ilkeleri doğrultusunda adil, makul ve iki tarafça da kabul edilebilir bir yolla sınır anlaşmazlığı çözülmelidir.

Üçüncüsü, askeri güvenlik alanındaki değişim ve işbirliği seviyesi yükseltilmeli, iki tarafın orduları arasındaki dostane işbirliği geliştirilmeli, ortak tatbikat ve eğitim gibi programlar gerçekleştirilip karşılıklı güven artırılmalıdır.

Dördüncüsü, somut işbirliği derinleştirilmeli, üst düzey ekonomik ve ticari diyalog mekanizması kurulmalıdır.

Beşincisi, iki ülkenin halkları arasındaki iletişim kanalları zenginleştirilmeli, dostluk temeli sağlamlaştırılmalıdır.

Altıncısı, küresel ve bölgesel meselelerdeki işbirliği de kuvvetlendirilmeli, Birleşmiş Milletler'in merkezinde olduğu uluslararası düzen korunarak, Dünya Ticaret Örgütü'nün çekirdeğinde bulunduğu çok taraflı ticaret sistemi desteklenmelidir.

“İkili ilişkilerin yeni dönemi başlıyor”

Hindistan Başbakanı Modi ise, iki eski medeniyet ve gelişmekte olan ülke olarak Çin ve Hindistan'ın, belirsizliklerle dolu uluslararası arenada temasları, koordinasyonu ve işbirliğini geliştirerek ilişkilerin istikrarını korumasının hem iki ülke hem de dünya için büyük önem taşıdığını vurguladı.

İki tarafın birbirinin kaygılarını göz önünde bulundurması ve fikir ayrılıklarını etkili şekilde kontrol altına alması gerektiğini söyleyen Modi, anlaşmazlıkların aşırı boyutlara ulaşmasının engellenerek ortaklık ilişkilerinin sıkılaştırılması ve ikili ilişkilerin yeni döneminin başlatılması çağrısında bulundu.

“Verimli sonuçlar alındı”

Xi ve Modi'nin ikinci gayriresmi görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında değerlendirmede bulunan Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Luo Zhaohui, görüşmeden verimli sonuçların elde edildiğini dile getirdi.

Luo, iki liderin dostane bir atmosferde kapsayıcı, uzun vadeli ve stratejik düzeydeki uluslararası ve bölgesel sorunlar üzerinde derinlemesine fikir alışverişinde bulunarak, iki ülke arasında daha sıkı bir dostluk ve ortaklık ilişkilerinin kurulmasını kararlaştırdığını belirtti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor