Xi Jinping Nepal'in üst düzey yetkilileriyle görüştü

2019-10-13 14:16:06

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün Katmandu'da Nepal Federal Parlamentosu Başkanı Ganesh Prasad Timilsina ve Nepal Kongre Partisi Başkanı Sher Bhadur Deuba ile ayrı ayrı görüştü.

Dün öğleden sonra Nepal'in başkenti Katmandu'ya ulaşan Cumhurbaşkanı Xi, resmi ziyareti ve üst düzey temaslarına başladı.

Xi, Federal Parlamento Başkanı Timilsina ile görüşmesinde, Nepal'i ziyaret süresinin kısa olmasına rağmen edindiği izlenimin derinlik taşıdığını dile getirdi.

Gerek cumhurbaşkanlığı ve başbakanlık düzeyinde, gerekse bakanlık, siyasi parti liderliği ya da sıradan vatandaşlar düzeyinde olsun, Nepal'in Çinli konuklarını sıcaklıkla karşıladığını vurgulayan Xi, bu durumun, Çin'in Nepal ile geliştirmekte olduğu dostluk ilişkisine olan güvenini artırdığını kaydetti.

Timilsina ise, Cumhurbaşkanı Xi'yi ağırlamanın, Nepal halkının onuru olduğunu ifade etti.

Çin'in uzun süredir Nepal'e sağladığı karşılıksız yardımlardan dolayı müteşekkir olduklarını belirten Timilsina, “Tek Çin” ilkesine bağlılıklarını korumaya devam edeceklerine ve hiçbir gücün Nepal'in topraklarını kullanarak Çin karşıtı ve bölücü faaliyetlerde bulunmasına izin vermeyeceklerine dikkat çekti.

Xi Jinping, aynı gün Nepal Kongre Partisi Başkanı Deuba ile görüşmesinde ise partinin iktidar döneminde Çin-Nepal ilişkilerinin gelişmesine büyük katkılar yaptığına ve Çin halkının bu katkıları asla unutmayacağına işaret etti.

Deuba da, Çin'in kuruluşunun 70'inci yılı nedeniyle tebriklerini dile getirerek, Çin ile ilişkilere büyük önem atfettiklerini söyledi.

Nepal'in “Tek Çin” ilkesine bağlılığını yineleyen Deuba, Nepal Kongre Partisi'nin Çin Komünist Partisi ile dostane iletişimini sıkılaştırmaya hazır olduğunu belirtti.

Çin'in Kuşak ve Yol inisiyatifine desteklerini de ifade eden Deuba, iktidarda oldukları dönemde Çin ile Kuşak ve Yol çerçevesinde işbirliğini öngören anlaşma imzalamaktan memnun olduklarını sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Xi'ye söz konusu iki görüşmesinde Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi de eşlik etti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor