Cumhurbaşkanı Xi Hindistan'da (5): Çin ve Hindistan küresel ve bölgesel meselelerde işbirliğini yoğunlaştırıyor

2019-10-12 19:33:28 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi, uluslararası ve bölgesel konularda işbirliğinin yoğunlaştırılması, küresel risklerin giderilmesi ve gelişmekte olan ülkelerin meşru haklarının korunması hususlarında fikir birliğine ulaştılar.

Xi, bugün Hindistan'ın Chennai kentinde gerçekleşen görüşmede iki ülkenin BM ve uluslararası yasalar çerçevesinde kurulan uluslararası düzeni korumaları gerektiğini belirtti.

İki ülkenin Dünya Ticaret Örgütü'nün merkezinde olduğu çok taraflı ticaret sistemini ve gelişmekte olan ülkelerin meşru haklarını korumalarını gerektiğini ifade eden Xi, G20, BRICS, Shanghai İşbirliği Örgütü gibi çok taraflı platformlar çerçevesindeki koordinasyonu da artırma çağrısı yaptı.

Çin ile Hindistan'ın, Güney ve Güney Doğu Asya ülkeleriyle işbirliğini güçlendirmelerini ve söz konusu bölgeleri birbirine bağlayan bir ulaştırma şebekesi kurulması gerektiğini kaydeden Xi, Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Dostluk Anlaşması'na da bir an önce ulaşılmasını umduğunu dile getirdi.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Dostluk Anlaşması'nın bir an önce imzalanması ve bölgede ulaştırma şebekesinin kurulması için Çin'le birlikte çaba harcamaya hazır olduklarını belirtti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor