Çin Temsilcisi: Küresel silah kontrolü ve silahsızlanma tehlikede

2019-10-12 15:41:33

Çin Dışişleri Bakanlığı Silah Kontrolü Departmanı Başkanı Fu Cong, küresel silah kontrolü ve silahsızlanma konusunda kritik bir kavşağa gelindiğini ve bir dizi mühim meydan okuma ile karşı karşıya bulunulduğunu belirtti.


Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu Birinci Komitesi'nin olağan toplantısında konuşma yapan Fu Cong, silah kontrolü alanındaki küresel meydan okumalara dikkat çekerek, Çin'in bu husustaki politikaları hakkında bilgi verdi.


Fu Cong, dünyada son yüzyılda eşine rastlanamayan bir değişimin yaşandığına işaret ederek, küresel güvenlik durumunun giderek daha karmaşık hale geldiğini söyledi.


ABD'nin güvenlik alanında diğer ülkeler üzerinde egemenlik kurma yönündeki umutsuz girişiminin, nükleer silahların kullanım eşiğini sürekli düşürdüğünü, siber uzay ortamını bir savaş alanına dönüştürdüğünü belirten Fu, “Bu tür girişimler küresel stratejik istikrarın altını kazımakta ve nükleer savaş riskini artırmaktadır.” dedi.

ABD'nin “geri çekilme” tavrının dizginlenemediğine dikkat çeken Çin Temsilcisi, Washington'un verdiği sözlerden dönmesi ve aşırı baskı uygulamasının, özellikle İran nükleer krizini ve Orta Doğu'daki gerginliği tırmandırdığını kaydetti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor