Çin-ABD ticaret müzakerelerinde önemli ilerleme

2019-10-12 13:05:00

Çin ile ABD arasında Washington'da yapılan ticaret müzakerelerinde birçok alanda kapsamlı ilerlemeler sağlandığı bildirildi.

İki devlet başkanı arasında varılan uzlaşı doğrultusunda son olarak Washington'da bir araya gelen müzakere heyetleri, iki gün boyunca tarafları ilgilendiren ekonomik ve ticari konular üzerinde samimi, verimli ve yapıcı istişareler gerçekleştirdi.

Müzakerelerin son turunda, iki tarafın, tarım, fikri mülkiyet haklarının korunması, döviz kuru, finansal hizmetler, ticari işbirliğinin genişletilmesi, teknoloji transferi ve ihtilafların çözümü gibi konularda kapsamlı ilerlemeler kaydettikleri belirtildi.

Taraflar, ayrıca müzakerelerin bir sonraki turu için gereken düzenlemeleri görüşmenin yanında, nihai bir anlaşmaya varılması için ortak çaba harcanması hususunda da mutabık kaldı.

Çin heyetine Çin Başbakan Yardımcısı Liu He, ABD heyetine ise ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ile Hazine Bakanı Steven Mnuchin başkanlık etti.

Müzakerelere katılan isimler arasında Çin Ticaret Bakanı Zhong Shan, Çin Halk Bankası Başkanı Yi Gang ve Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu Başkan Yardımcısı Ning Jizhe de yer aldı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor