Donald Trump, Çin Başbakan Yardımcısı Liu He ile görüştü

2019-10-12 13:03:52

ABD Başkanı Donald Trump, dün Beyaz Saray'daki Oval Ofis'te Çin Başbakan Yardımcısı Liu He ile bir araya geldi.

Aynı zamanda, Çin ile ABD arasındaki ticaret müzakerelerinde Çin heyetine başkanlık eden Liu He, görüşmede öncelikle Trump'a Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in mesajını iletti.

Xi'nin mesajında, Çin-ABD ticaret müzakerelerinde heyetlerin bazı hususlardaki anlaşmalara dair istişarelerde ilerleme kaydettiği belirtilerek, tarafların karşılıklı endişelerine uygun yanıtlar bulması ve diğer alanlarda da müspet ilerlemeler sağlamak için çalışması gerektiği vurgulandı.

Xi, ayrıca tarafların farklılıkları karşılıklı saygı temelinde ele alarak, işbirliğini karşılıklı fayda temelinde genişletmesi ve ikili ilişkilerin rayına oturması için çaba harcaması gerektiğini kaydetti.

Trump ile görüşmesinde, ticaret müzakerelerinin son turunda iki tarafın ekonomik ve ticari konularda samimi, verimli ve yapıcı görüşmeler gerçekleştirdiğinin altını çizen Liu He, tarım, fikri mülkiyet haklarının korunması, döviz kuru, finansal hizmetler, ticari işbirliğinin genişletilmesi, teknoloji transferi ve ihtilafların çözümü alanlarında kapsamlı ilerlemeler sağlandığını belirtti.

Liu He, tarafların daha sonraki müzakereler ile ilgili düzenlemeleri de ele aldığını kaydetti.

Başbakan Yardımcısı ve Çin'in başmüzakerecisi Liu He, Çin ile ABD arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin sadece iki ülke için değil, tüm dünyanın barış ve refahı için faydalı olduğunu vurguladı.

İki tarafın, anlaşmazlıkları eşitlik ve karşılıklı saygı temelinde, iki devlet başkanı tarafından belirlenen ilkeler ve istikamet doğrultusunda uygun şekilde çözmesini temenni ettiklerini dile getiren Liu, ikili ekonomik ve ticari ilişkilerin sağlıklı ve istikrarlı gelişmesinin ilerletilmesini umduklarını söyledi.

Görüşmenin başında, gönderdiği mesaj için Xi Jinping'e teşekkürlerini sunan Donald Trump, aynı zamanda Çin Halk Cumhuriyeti'nin 70'inci kuruluş yıldönümünü bir kez daha kutladığını belirtti.

ABD ile Çin arasındaki ilişkilerin güçlü bir şekilde geliştiğini söyleyen Trump, “Çin'e ve Cumhurbaşkanı Xi Jinping'e çok saygı duyuyorum. O (Xi) büyük bir lider.” ifadesini kullandı.

Ticaret müzakerelerinde “kapsamlı bir ilk aşama anlaşmasına” varılmasından mutluluk duyduğunu dile getiren Trump, bunun ABD ve Çin'in yanı sıra tüm dünya için olumlu bir gelişme olduğunu kaydetti.

Donald Trump, iki tarafın heyetlerinin en kısa zamanda söz konusu anlaşma metnini ortaya koymak için sıkı bir çalışma yürütmesini ve müzakereleri ilerletmesini umduğunu belirtti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor