Xi ile Modi'den Çin-Hindistan temaslarını geliştirme sözü

2019-10-12 13:02:31

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Hindistan Başbakanı, temasların ve iki medeniyet arasındaki karşılıklı öğrenme sürecinin ilerletilmesiyle ortak kalkınma ve refaha ulaşılması konusunda anlaştı.

Xi ile Modi, ikinci gayriresmî görüşmelerini Hindistan'ın güneyindeki Chennai kentinde yaptı. İkili, daha önce geçen yılın nisan ayında Çin'in Wuhan kentinde görüşmüştü.

Xi Jinping, ayrıca Hindistan'ın Tamil Nadu eyaletinde yer alan Mahabalipuram Anıtlar Grubu'nu Başbakan Modi'nin rehberliğinde gezdi.

Xi, iki liderin Wuhan'da yaptıkları görüşmeyle Çin-Hindistan ilişkilerinin yeni bir aşamaya taşındığını belirterek, Tamil Nadu'da bulunmaktan ve Hindistan kültürü hakkında daha geniş bilgi edinme imkânına sahip olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

İki liderin, diyalog ve medeniyetler arası temaslar konusunda geniş kapsamlı bir görüşme yaptığı belirtildi.

Xi Jinping, kadim İpek Yolu'nda yük taşımacılığındaki önemli bir geçiş noktası olan Tamil Nadu'nun Çin ile temaslar açısından da uzun bir geçmişe sahip olduğunu, Çin ile eski zamanlardan bu yana deniz ticaretinde yakın iletişim gerçekleştirdiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Xi, “Binlerce yıllık tarihe sahip iki kadim medeniyet olarak Çin ile Hindistan, temaslarını ve karşılıklı öğrenme süreçlerini günümüze dek sürdürmüştür.” diye konuştu.

Çin ile Hindistan arasındaki kültürel ve beşeri temasların dev bir potansiyel taşıdığına işaret eden Xi Jinping, önümüzdeki yıl kutlanacak diplomatik ilişkilerin tesisinin 70'inci yıldönümü vesilesiyle kültürel ve beşeri temasların daha da genişletilmesi ve derinleştirilmesi çağrısında bulundu.

Hindistan Başbakanı Modi, 7'nci ve 8'inci yüzyıllarda inşa edilen ve ülkesinin kültürel mirasının ve mimarisinin çarpıcı bir örneği olan Mahabalipuram Anıtlar Grubu'nun, Hindistan ve Çin medeniyetleri arasındaki temaslara ve tarihî bağlara yüzlerce yıldır tanıklık ettiğini dile getirdi.

Hindistan ile Çin'in başlıca gelişmekte olan ekonomiler konumunda bulunduğunu hatırlatan Modi, temasların ve işbirliğinin geliştirilmesinin iki ülke için büyük önem taşıdığı gibi, küresel ilerleme ve refahı da artıracağını kaydetti.

Modi, “İki kadim ve engin medeniyetin bilgeliği, dünyanın bugün yüz yüze olduğu çeşitli zorlukların çözümü için ilham sağlayabilir.” ifadesini kullandı.

Xi ile Modi, ayrıca iki ülkenin kalkınma ve devlet yönetişimi alanlarındaki tecrübeleri hakkında da fikir alışverişinde bulundu.

İki liderin, Çin ile Hindistan'ın karşılıklı saygı göstererek ve birbirinin tecrübelerinden ders alarak ortak kalkınma ve refah sağlama hususunda mutabık kaldığı ifade edildi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor