Çin'den Küba'nın yeni liderine tebrik

2019-10-11 18:59:20

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Miguel Diaz-Canel'in Küba Devlet Başkanlığı'na seçilmesini içtenlikle kutladıklarını ve Küba ile işbirliğini genişletmeye hazır olduklarını açıkladı.


Küba Devlet Konseyi ve Bakanlar Kurulu Başkanı Miguel Diaz-Canel, Küba Halk Gücü Ulusal Meclisi'nin dün düzenlenen olağanüstü oturumunda Devlet Başkanlığı'na seçildi.


Başkent Beijing'de bugün düzenlenen olağan basın toplantısında konuya değinen Geng Shuang, seçimin Küba tarihinde büyük önem taşıdığına dikkat çekerek, Diaz-Canel'i içtenlikle tebrik ettiklerini bildirdi. 


Sözcü, Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in de Küba Komünist Partisi Merkez Komitesi Birinci Sekreteri Raul Castro ve Küba Devlet Başkanlığı'na yeni seçilen Diaz-Canel'e birer kutlama mesajı gönderdiğini kaydetti.


Geng Shuang, Çinli liderlerin Küba liderleriyle el ele vererek, iki ülke arasındaki işbirliğini genişletmeye ve ikili ilişkilerin uzun vadede istikrarlı gelişmesini sağlamaya hazır olduklarını ifade etti.


Küba'nın Çin ile en erken diplomatik ilişki kuran ülkelerden biri olduğuna dikkat çeken Sözcü Geng, gelecek yılın diplomatik ilişkilerin tesisinin 60'ıncı yıldönümü olduğunu hatırlattı.


Çinli Sözcü, iki ülkenin yıldönümü fırsatından faydalanarak, çeşitli alanlardaki işbirliğini güçlendirmeleri ve böylece iki ülkenin halklarına yarar getirmeleri gerektiğini vurguladı.   

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor