Çin, BM üyelerini mali sorumluluklarını yerine getirmeye çağırdı

2019-10-11 18:53:21

Çin, Birleşmiş Milletler üyelik aidatlarının zamanında ve eksiksiz olarak her koşulda ödenmesinin BM Tüzüğü'nde belirlenen ve her üye ülke tarafından yerine getirilmesi gereken bir sorumluluk olduğunu açıkladı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, son 10 yılın ''en kötü bütçe krizi'' ile karşı karşıya olduklarını, üye ülkelerin ödemelerini yapmamaları durumunda çalışmaların kesintiye uğrayacağı uyarısında bulundu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, bugün konuyla ilgili yaptığı açıklamada, yeterli, istikrarlı ve öngörülebilir mali kaynakların BM'nin normal işleyişini sürdürebilmesinin temelini oluşturduğunu ifade etti.

Sözcü, ABD'nin uzun süredir BM'ye üyelik aidatını ödemediğine işaret ederek, ABD'nin 105,5 milyon dolar tutarındaki borcunun, örgüte ödenmeyen toplam üyelik aidatının yüzde 76'ını oluşturduğunu belirtti.

Birçok ülkenin konuyla ilgili endişelerini ilettiğine dikkat çeken Çinli sözcü, BM'ye üye ülkeleri mali sorumluluklarını yerine gitirerek söz konusu bütçe krizine çözüm getirmeye çağırdıklarını söyledi.

Çok taraflılıkta ısrar eden Çin'in somut tedbirlerle BM'nin çalışmalarını desteklediğinin altını çizen Geng, Çin'in BM'nin üyelik gelirlerine en büyük katkı yapan ikinci ülke olduğunu kaydetti.

Sözcü Geng, Genel Sekreter Antonio Guterres'in de Çin'in yıllık ödemelerini yapmasını övgüyle değerlendirdiğini sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor