Liu He ABD'de ticaret görüşmelerini sürdürüyor

2019-10-11 10:51:35

Çin Başbakan Yardımcısı ve ticaret başmüzakerecisi Liu He, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ile dün ticaret görüşmelerine başladı.

Ticaret savaşında mağlup var, galip yok

Liu He, önceki gün ABD-Çin İş Konseyi Başkanı Craig Allen, ABD Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Myron Brilliant ve Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) yeni başkanı Kristalina Georgieva'yla görüşmeler yaptı.

Liu He, Craig Allen ve Myron Brilliant'le bir araya geldiğinde, Çin ve ABD arasında ticari ve ekonomik ilişkilerin dışa yayılma ve küresel etki gücüne sahip olduğunu hatırlatarak, ticaret savaşının ne Çin'e ne ABD'ye ne de dünyaya yarar getirdiğini, işletmeler ve tüketicilerin büyük zarar gördüğünü ifade etti.

Liu He, Washington'a büyük samimiyetle geldiklerini ve ABD'yle ticaret dengesi, pazar erişimi ve yatırımcıların korunması gibi iki tarafı da ilgilendiren konularda görüş alışverişinde bulunmaya hazır olduklarını kaydetti.

Craig Allen ve Myron Brilliant, “Ticaret savaşında sadece yenilen var, kazanan yok” ifadesini kullanarak, ABD sanayi ve ticaret çevresinin tarifelerin artırılmasını görmek istemediğini ve tarafların kısa sürede çözüm bulmasını arzu ettiklerini kaydetti.

Liu He, Kristalina Georgieva'yla yaptığı görüşmede de ticaret görüşmelerinden bir netice almak ve sürtüşmenin yayılmasını önlemek istediklerini söyledi.

IMF tahminlerine göre, ticaret savaşının dünya ekonomisine ciddi etkiler bıraktığını ve 2020'ye kadar dünya ekonomisinin yüzde 0,8 yavaşlayacağını dile getiren Kristalina Georgieva, çok taraflılık ve serbest ticaretin korunmasında üzerlerine düşen rolü oynamaya devam edeceklerini belirtti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor