“Yabancı işletmelerin Çin'e gelmesini olumlu karşılıyoruz”

2019-10-10 19:09:28

Çin Dışişleri Bakanlığı, daha önce olduğu gibi gelecekte de ABD'li işletmeler dâhil yabancı yatırımcıların Çin'e gelmesini ve iş kurmasını olumlu karşılayacaklarını açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, bugün Beijing'de düzenlenen basın toplantısında, ABD'li bazı yetkililerin Çin'in Amerikan şirketlerini kendi değerlerini terk etmeye zorladığı yönündeki iddialarını değerlendirdi.

Sözcü, açıklamasında Çin'in son yıllarda tüm dünyadan birçok şirketin en popüler yatırım destinasyonu olduğuna işaret etti.

Yakın tarihte yapılan bir anketle ilgili bilgiler aktaran sözcü, ankete katılan ABD'li işletmelerin yüzde 97'sinin Çin piyasasında kâr elde ettiğini, Çin'deki Amerikan Ticaret Odası'na üye işletmelerin yüzde 74'ünün ise Çin'deki yatırımlarını genişletmeyi düşündüklerini açıkladığını söyledi.

Sözcü Geng Shuang, “ABD'li bazı siyasetçilerin iddiaları doğruysa, bu Amerikan şirketleri kendi değerlerini terk mi etti, Çin tarafından manipüle mi edildi?” ifadelerini kullandı.

Çin'in daha önce olduğu gibi gelecekte de ABD'li şirketler dâhil tüm yabancı şirketlerin Çin'de yatırım yapmasını ve iş kurmasını olumlu karşılayacağını vurgulayan sözcü, “Yabancı şirketlere uygun bir yatırım ortamı sunma, onların yasal hak ve çıkarlarını koruma yönündeki politikamız değişmeyecek.” diye konuştu.

Geng Shuang, Çin'in kapsayıcı ve açık bir tutum sergilemeye devam edeceğini, karşılıklı saygı, eşitlik ve çifte kazanç ilkeleri doğrultusunda uluslararası toplumla etkileşim kuracağını sözlerine ekledi.

ABD'li bazı yetkililer ve medya kuruluşları, Houston Rockets Genel Menajeri Daryl Morey'in Hong Kong hakkındaki yorumları sonrası çıkan krizde Çin'i eleştirmiş, Çin'in ABD'li şirketleri manipüle ettiğini ve kendi değerlerini terk etmeye zorladığını savunmuştu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor