Beijing, Prag ile “kardeş şehir” ilişkilerini kesti

2019-10-10 18:39:31

Çin Dışişleri Bakanlığı, Prag Belediyesi'nin Çin'in iç işlerine müdahale etmeye çalıştığı gerekçesiyle Beijing'in Prag ile “kardeş şehir” ilişkilerini iptal ettiğini açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, bugün düzenlenen basın toplantısında, Prag Belediyesi'nde yeni yönetimin, Kasım 2018'den bu yana uluslararası ilişkilerin temel kurallarını ve uluslararası toplumun vardığı uzlaşıları göz ardı ederek, Çin'in tüm itirazlarına rağmen, Taiwan ve Tibet gibi Çin'in temel çıkarlarını ilgilendiren konularda yanlış ve uygunsuz girişimlerde bulunduğunu dile getirdi.

Bu adımların, Çin'in iç işlerine müdahale anlamı taşıdığı gibi, Beijing ile Prag arasındaki “kardeş şehir” ilişkilerinin sürmesinin siyasi koşul ve temellerine aykırı olduğunu dile getiren sözcü, bu nedenle Beijing Belediyesi'nin Prag Belediyesi ile “kardeş şehir” ilişkilerini iptal etme kararı aldığını açıkladı.

Karşılıklı saygı, eşitlik ve ortak kazanca dayalı Çin-Çekya stratejik dostluk ilişkilerinin ilerlemesinin iki tarafın ortak çıkarlarına uyduğuna işaret eden Geng, Prag yönetiminin yanlışlarından bir an önce dönerek işbirliğinin sürmesi için uygun koşullar yaratmasını istediklerini kaydetti.

Çinli sözcü, ayrıca Çekya'da başta Cumhurbaşkanı Milos Zeman olmak üzere farklı siyasetçilerin Prag yönetiminin yanlış girişimlerini kınadığını hatırlattı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor