Çin-Avrupa tren seferlerine yeni rota eklendi

2019-10-10 15:57:31 CRI

Çin'in “Dünyanın Süpermarketi” adıyla anılan kenti Yiwu'dan Belçika'nın Liege kentine giden yeni kargo treni hattı açıldı.

Dün yola çıkan 82 konteyner ürünle yüklü trenin 20 gün içinde Liege'ye ulaşması bekleniyor. Kargo paketleri, Liege'ye ulaştıktan sonra Alibaba'nın lojistik şirketi Cainiao Network'ün Liege'deki kolu eHub ile diğer Avrupa ülkelerine ve bölgelerine dağıtılacak.

Çin-Avrupa tren seferleri kapsamındaki yeni rotada haftada iki sefer düzenleniyor. Yiwu-Liege hattının, Avrupa'ya mal gönderme süresini en az bir ya da iki gün azaltacağı düşünülüyor.

Yeni sefer hizmeti, Yiwu kenti ile Alibaba'nın kurucusu Jack Ma'nın öne sürdüğü Dünya Elektronik Ticaret Platformu (eWTP) arasındaki işbirliğinin bir parçası. Anlaşmaya göre, iki taraf yeni ithalat ve ihracat yolları yaratacak, yeni finansman kaynakları geliştirecek ve küçük lojistik merkezleri inşa edecek.

18 Kasım 2014 itibarıyla Yiwu'nun Kuşak ve Yol inisiyatifine aktif bir şekilde entegre edilmesinin akabinde Yiwu-Orta Asya, Yiwu-Avrupa kargo trenleri hizmete koyuldu. Şu ana kadar gerçekleştirilen 900 seferde hedef bölgelere gönderilen konteyner sayısı 70 bine ulaştı.

Hâlihazırda Çin'in Shanghai, Jiangxi, Anhui ve Jiangsu dâhil 8 kent ve eyaletinde üretilen 2 bin çeşit mal, Avrupa ve Asya kıtalarındaki 37 ülke ve bölgeye gönderiliyor. Söz konusu kargo treni seferleri, İpek Yolu güzergâhındaki başlıca ticaret ülkeleri ve bölgelerinin tamamını kapsıyor.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor