Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan Xinjiang açıklaması

2019-10-10 10:52:16

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, ABD'nin Çinli şirketleri kara listeye almasıyla ilgili olarak “ABD'nin Çinli kuruluş ve şahıslara yönelik her türlü kısıtlamasına kararlılıkla karşı çıkıyoruz.” açıklamasını yaptı.

Dışişleri Bakanlığı'nın dünkü olağan basın toplantısının gündeminde Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi sorunu önemli yer tuttu.

ABD Ticaret Bakanlığı, Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Kamu Güvenliği Departmanı ve departmana bağlı 18 alt kuruluşun yanı sıra Xinjiang Üretim ve Yapılandırma Birliği Kamu Güvenliği Departmanı ve Hikvision'un da aralarında bulunduğu 8 Çinli şirketin kara listeye alındığını açıklamıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan daha sonra yapılan açıklamada da Xinjiang'daki Müslüman azınlıklara yönelik sözde “gözaltı” ve “kötü muamelelerden” sorumlu oldukları iddiasıyla Çin Komünist Partisi ve Çin hükümeti yetkilileri ile ailelerine vize sınırlaması uygulanacağı belirtilmişti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang dünkü basın toplantısında, ABD Ticaret Bakanlığı'nın 28 Çinli kurum ve şirketi kara listeye almasına Çin'in kararlılıkla karşı çıktığını belirtti. Sözcü, Xinjiang'la ilgili işlerin Çin'in içişi olduğunu vurgulayarak, “ABD'nin Çinli kuruluş ve şahıslara yönelik her türlü kısıtlamasına kararlılıkla karşı çıkıyoruz.” dedi.

Xinjiang'daki terörle mücadele tedbirlerinin, dinî aşırıcılığın ve terörizmin kökünü kazımayı hedeflediğini kaydeden Sözcü, bu adımların Çin'in kanunları ve uluslararası hukuka uygun olduğunun altını çizdi.

Sözcü, Xinjiang'da yaşayan farklı etnik gruplardan 25 milyon vatandaşın desteğini kazanan tedbirlerin, uluslararası terörle mücadele çalışmalarına da önemli katkılar sağladığını belirtti.

Geng Shuang, ABD'nin Xinjiang'daki terörle mücadele çalışmalarına müdahale etme ve Çin'in istikrarlı gelişmesini engelleme teşebbüslerinin, Çin hükümetinin ve halkının, Çin'in ulusal egemenliğini ve toplumsal istikrarını koruma iradesini sarsamayacağını ifade etti.

“ABD'li şahısların Çin'i ziyaretlerini olumlu karşılıyoruz”

ABD'nin Çinli yetkililer ve ailelerine yönelik vize kısıtlamalarına Çin'in karşı tedbir uygulayp uygulamayacağına dair soruyu yanıtlayan Sözcü, ABD'nin hatasını derhal düzeltip Çin'in içişlerine müdahale etmeyi durdurmasını istediklerine ve Çin'in ulusal egemenlik, güvenlik ve kalkınma çıkarlarını korumak için kararlı adımlar atmaya devam edeceğine işaret etti.

Çin'in iki ülke arasındaki beşeri ve kültürel iletişimi her zaman desteklediğini söyleyen sözcü, ABD'nin çeşitli çevrelerinden şahsiyetlerin Çin'i ziyaret etmelerini olumlu karşıladıklarını ve vize konusunda kolaylık sağladıklarını hatırlattı.

Sözcü, ABD'nin soğuk savaş düşüncesinden vazgeçip ikili temaslar için duvar değil köprü kurması çağrısında bulunduklarını aktardı.

Çin de bir kara liste hazırlıyor

28 Çinli kurum ve şirketin kara listeye alınmasından sonra Çin'in de benzer bir liste oluşturması bekleniyor. Sözcü Geng Shuang, konuyla ilgili olarak Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanmakta olan “güvenilmez varlıklar listesi” sisteminin yakınlarda açıklanacağını ilan etti.

Washington'da başlayan yeni tur ekonomik ve ticari müzakerelere değinen sözcü, iki tarafın birlikte çaba harcayıp karşılıklı saygı ve eşitlik temelinde sonuçlar elde etmesi gerektiğinin altını çizdi.

“Bir bölücüyü aklamaya çalışmak, insan hakları ihlalidir”

Sözcü Geng Shuang, dünkü basın toplantısında Avrupa Parlamentosu'nun İlham Tohti'yi Saharov Düşünce Özgürlüğü Ödülü'ne aday göstermesi olayını da değerlendirdi.

İlham'ın şiddeti destekleyen ve bölücülük suçundan ömür boyu hapis cezasına çarptırılan bir suçlu olduğunu hatırlatan Geng, insan hakları ve özgürlük bahanesiyle bu bölücüyü aklamaya çalışmanın insan hakları ve hukuk ihlali olduğunu vurguladı.

Sözcü, ilgili kurumun İlham'ın adaylığını geri alması ve bölücü girişimler ile şiddeti desteklemeyi durdurmasını istediklerini belirtti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor