Xi Jinping, Hindistan ve Nepal'e gidiyor

2019-10-09 20:41:45

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in, 11-13 Ekim'de Hindistan'da düzenlenecek Çin-Hindistan Liderleri İkinci Gayriresmi Toplantısı'na katılmak üzere bu ülkeye ziyarette bulunacağı, ardından Nepal'e gideceği bildirildi.


Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Luo Zhaohui, bugün Beijing'de düzenlenen basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Xi'nin Güney Asya turu hakkında bilgi verdi.  


Bakan Yardımcısı Luo, Xi Jinping'in iki ülkeye ziyaretlerinin Hindistan Başbakanı Narendra Modi ve Nepal Devlet Başkanı Bidhya Devi Bhandari'nin davetleri üzerine gerçekleştirileceğini aktardı.


Xi'nin Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70'inci yıldönümünün ardından ilk dış gezisini Hindistan'a yapacağını belirten Luo, aynı zamanda 23 yıl aradan sonra Nepal'e cumhurbaşkanı düzeyinde ilk ziyaretin gerçekleştirileceğini hatırlattı.


Ziyaretlerin, Çin'in iki ülke ile ve hatta Güney Asya ülkeleriyle ikili ilişkilerine yeni güç katacağına işaret eden Luo, ticari işbirliğinin sıkılaştırılacağını, bölge halkları arasında karşılıklı güven ve dostluğun pekiştirilmesine imkân tanıyan yeni platform oluşturulacağını, böylece dünya barışı ve refahına da daha büyük katkı sağlanacağını söyledi.


Luo Zhaohui'nin verdiği bilgilere göre, Cumhurbaşkanı Xi Jinping, ziyareti esnasında Hindistan Başbakanı Modi ile stratejik konularda derinliğine görüş alışverişinde bulunarak ikili ilişkilere yön verecek, belirsizliklerle dolu dünyaya istikrar mesajı verecek.


Xi Jinping'in Nepal ziyareti ise ülkenin liderleriyle ikili ilişkilerin geliştirilmesine ilişkin yeni plan belirleme fırsatı tanıyacak, karşılıklı siyasi güven derinleştirilecek, halklar arası dostluk zemini sağlamlaştırılacak.


Bununla beraber Kuşak ve Yol inşasının kaliteli olması sağlanacak, Himalaya bölgesindeki ülkeler arasındaki kapsamlı da bağlantı kuvvetlendirilecek.     

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor