Carrie Lam: Hong Kong'da şiddetin engellenmesinde kararlıyız

2019-10-08 20:01:55 CRI

Hong Kong Özel İdari Bölgesi Amiri Carrie Lam, hafta sonunda meydana gelen şiddet olaylarının, halkın yaşamı ve iş dünyasını olumsuz etkilediğini, şiddetin önüne geçmek için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

Carrie Lam, bugün basına yaptığı açıklamada, geçtiğimiz hafta sonunda düzenlenen Hong Kong metrosuna ve bazı alışveriş merkezlerine yönelik şiddet eylemlerinin halk arasında büyük paniğe yol açtığını ifade etti.

Şiddet olaylarının, 600 bin kişinin istihdam edildiği perakende, lokanta, turizm ve otelcilik gibi sektörlere büyük zarar verdiğini belirten Carrie Lam, ağustos ayında Hong Kong'daki perakende satışların geçen yıla göre yüzde 25 azaldığının altını çizdi.

Ağustos ayında Hong Kong'a gelen turist sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30 düştüğüne işaret eden Carrie Lam, turist sayısında eylülde yüzde 40, ekim ayının ilk altı gününde ise yüzde 50 azalış görüldüğünü dile getirdi.

Carrie Lam, şiddet olaylarından ciddi şekilde etkilenen hizmet sektöründe kira ve aidat masraflarında indirim yapılması gibi tedbirler uygulanacağını, olaylar nedeniyle iş bulamayanlara da yardım sağlanacağını ifade etti.

Carrie Lam, 5 Ekim'de yerine getirilen maske yasağıyla ilgili yaptığı açıklamada ise her yeni politika ve yasanın etkisinin bir müddet sonra görülebileceğini, söz konusu yasanın etkinliğinin denetleneceğini kaydetti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor