Yorum: İç tüketim, Çin ekonomisine dinamizm katıyor

2019-10-08 19:47:24

Geçtiğimiz Ulusal Bayram tatilinde, Çin'de pek çok kategoride iç tüketim rekoru kırıldı.

1-7 Ekim günlerinde Çin genelinde yapılan perakende satışlar ile yiyecek-içecek hizmeti sağlayan şirketlerin satış miktarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,5 arttı. Turizm geliri yüzde 8,47 büyüyerek 649,7 milyar yuana ulaştı. Bayram sırasında vizyona giren filmler de gişe rekorları kırdı, toplamda 5 milyar yuanlık hasılat elde edildi.

Veriler, belirsiz unsurlar artarken iç tüketimin, Çin ekonomisinin büyümesini devam ettiren en önemli motorlardan biri haline geldiğini ve ekonomik istikrar eğiliminin korunmasına güç kattığını gösteriyor.

Ekonomistler, iç tüketimin Çin'in kalkınmasında en büyük itici güç olduğu kanısında. Geçen yıla ait istatistiklere göre tüketim, son beş yıldır Çin'in ekonomik büyümesini mümkün kılan en büyük dinamik oldu. Yılın ilk yarısında iç tüketimin Çin'in büyümesine katkısı yüzde 60,1 seviyesinde gerçekleşti.

Küresel ekonomi için aşağı yönlü baskının artıp, ticari korumacılık ve tek taraflılık akımlarının bütün dünyayı etkilediği bu günlerde, milli bayram tatilindeki verilere bakarak, iç tüketimin Çin ekonomisine güçlü dinamizm kattığını söylemek mümkün. İç tüketim, aynı zamanda Çin ekonomisinin dış baskıların üstesinden gelebilmesini sağlayan etkenlerin başında geliyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor