Çin: ABD, Xinjiang bahanesiyle iç işlerimize karışıyor

2019-10-08 19:33:41

Çin Dışişleri Bakanlığı, Xinjiang'da bir sözde insan hakları sorunu bulunmadığını, ABD'nin konuyu gündeme taşıyarak Çin'in iç işlerine müdahale etmeye çalıştığını açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, bugün düzenlenen basın toplantısında, ABD Ticaret Bakanlığı'nın 28 Çinli kurum ve şirketi kara listeye alma kararını değerlendirdi. 

ABD'nin, bu adımıyla uluslararası ilişkilerin temel kurallarını ciddi şekilde ihlal ettiğine dikkat çeken sözcü, Çin'in buna kararlılıkla karşı çıktığını açıkladı.

Sözcü, Xinjiang ile ilgili işlerin Çin'in iç işi olduğuna işaret ederek, herhangi bir ülkenin bu konuya karışmasına müsaade etmeyeceklerini de vurguladı.

Geng Shuang, “Xinjiang'da ABD'nin iddia ettiği gibi bir sözde insan hakları sorunu kesinlikle bulunmuyor. ABD'nin suçlamaları, Çin'in iç işlerine müdahale etmek için bulunmuş bahanelerden ibaret.” dedi.

Xinjiang'daki terörle mücadele ve aşırıcılıktan arındırma tedbirlerinin aşırıcılığın ve terörizmin kökünü kazımayı hedeflediğini kaydeden Çinli sözcü, bu adımların Çin kanunlarıyla ve uluslararası uygulamalarla uyum hâlinde olduğunun altını çizdi.

Xinjiang'da yaşayan farklı etnik gruplardan 25 milyon vatandaşın geniş desteğini kazanan tedbirlerin, uluslararası terörle mücadele çalışmalarına da önemli katkılar sağladığını belirten Geng Shuang, “ABD'nin Çin'e yönelttiği suçlamalar, asılsız ve saçma. Bunlar, sadece ABD'nin Xinjiang'daki terörle mücadele çalışmalarına müdahale etme ve Çin'in istikrarlı gelişmesini engelleme yönündeki kötü niyetini daha da açığa çıkarıyor.” diye konuştu.

ABD Ticaret Bakanlığı, dün bir duyuru yayımlayarak, Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Kamu Güvenliği Departmanı, departmana bağlı 18 alt kuruluş ve Xinjiang Üretim ve Yapılandırma Birliği Kamu Güvenliği Departmanı'nın yanı sıra, Hikvision'un da aralarında bulunduğu 8 Çinli şirketin kara listeye alındığını açıklamıştı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor