Çin'den ABD ve Kuzey Kore'ye “sabır” çağrısı

2019-10-08 19:12:18

Çin, ABD ve Kuzey Kore'yi (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) sabır göstererek aynı istikamette hareket etmeye, karşılıklı endişelere diyalog ve istişare yoluyla çözüm getirme çağrısı yaptı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, bugün düzenlenen basın toplantısında, ABD ile Kuzey Kore arasında İsveç'in başkenti Stockholm'de yapılan çalışma düzeyindeki istişareleri değerlendirdi.

Çin'in ilgili gelişmeleri yakından takip ettiğine dikkat çeken sözcü, Kore Yarımadası'nın nükleerden arındırılmasının ve bölgede kalıcı barışın gerçekleşmesinin genel eğilim ve uluslararası toplumun ortak beklentisi olduğunu söyledi.

Çinli sözcü, “Geçtiğimiz yıllarda Kore Yarımadası'ndaki gelişmelerde görülen iniş ve çıkışlar, bize tek çözüm yolunun diyalog ve istişare olduğunu gösterdi. Kuzey Kore ile ABD'nin sabır göstererek aynı istikamette hareket etmesini, karşılıklı endişelerini diyalog ve istişare yoluyla çözmede ısrar etmesini umuyoruz.” dedi.

Tarafların yarımadanın nükleerden arındırılması ve siyasi çözüm sağlanması süreçlerinin doğru yönde ilerletmesini temenni ettiklerini belirten sözcü, Çin'in çözüm için yapıcı rol oynamayı sürdüreceğini sözlerine ekledi.

ABD ile Kuzey Kore heyetleri arasında çalışma düzeyindeki görüşmeler 5 Eylül'de Stockholm'de başlamıştı. Müzakerelerin ardından Kuzey Kore Başmüzakerecisi Kim Myong Gil, "Müzakereler beklentilerimizi karşılamadı ve kesildi" açıklamasını yapmıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada ise "ABD, masaya yaratıcı fikirler getirdi ve Kuzey Koreli mevkidaşlarıyla iyi müzakerelerde bulundu." ifadesi yer almıştı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor