Beijing'in beyaz güvercinleri eve nasıl döndü?

2019-10-08 16:24:54 CRI

Beijing'in beyaz güvercinleri eve nasıl döndü?

Çin Halk Cumhuriyeti'nin 70. kuruluş yıldönümü kutlamaları kapsamındaki askeri geçit töreni büyük dikkat çekti. Batılı medya organları, askeri geçit töreniyle ilgili haberlerinde başkent Beijing'de alınan güvenlik önlemlerine geniş yer verdiler. New York Times'tan BBC'ye pek çok medya organı “güvercin yasağı” konusunu manşetlerine taşıdı.

Askeri geçit töreninde 70 bin beyaz barış güvercini uçuruldu. Bu güvercinler başkent sakinlerinden ödünç alındı ve törenin ardından hepsi yuvalarına geri döndü.

Güvercinlerin sahiplerine dönüşünü sağlamak için günler süren eğitimler verildi. Her bir güvercinin ayağına numaralar takıldı, güvercin sahipleri de aynı numaranın yazılı olduğu kartlardan aldı. Binlerce posta güvercininin kaybolmadan yuvalarına dönüşlerini sağlamak kolay değildi. Eğitimler sırasında yüzde 10'luk bir oranla bazı güvercinler asıl yuvalarına dönemiyordu. Bu oranı azaltmak için yoğun çaba sarf edildi.

“Güvercin yasağı” haberlerinin arkasındaki bu insani çabayı da not etmek gerekiyor...

Güvercin uçurmak Beijinglilerin en eski adetlerinden biridir. Bu vesileyle başkent halkının diğer eğlence biçimlerini hatırlayabiliriz.

Beijing sakinleri nasıl eğlenir?

Beijing, Mançuların kurduğu Qing Hanedanı'nın başkentiydi. Mançuların avlanma sistemlerinden gelen Sekiz Bayrak (Baqi 八旗) sistemi, Qing Hanedanı'nın geliştirdiği bir askeri birim ve kayıt sistemiydi. Sekiz Bayrak soyundan insanlar “sancaktar” olarak biliniyordu. Ancak bu kişiler atalarının devlete yaptığı hizmetlere dayanarak, zevk ve sefa içerisinde yaşıyorlardı. Beijing halkı arasında bu kişilerle ilgili şöyle denirdi: vardır. “Bu beyefendilerin elinde üç hazine var: Yüzük, hazine ve kafesteki kuş.”

Bu soylu kişilerin bazı eğlence biçimleri bugün modern Beijinglilerin eğlence araçlarına dönüştü.

Kuşları dolaştırmak

Beijingliler kuş beslemeyi çok sever. Farklı türdeki kuşları farklı kafeslere kapatırlar, kuşların ötüşünü dinleyip onlara eğitim verirler.

Bugün hala Beijing'in hutonglarında ellerinde kuş kafesleriyle dolaşan yaşlı amcalara rastlamak mümkün. Bu ihtiyarlar köpek dolaştırır gibi kuş gezdirirler! Kuşlarını bir araya getiren insanlar bir arkadaş grubu da oluşturur. Kuşlar ötüşürken ihtiyarlar da muhabbet ederler.

Cırcırböceği dövüştürmek ve çekirgeleri dinlemek

Beijingliler cırcırböceklerini kavanozlarda besler. Şehir sakinleri besledikleri cırcırböceklerini belirli bir alana getirip dövüştürür. Kimin cırcırböceği kazanırsa yarışmayı o kazanır. Bu böcek kavgasını geniş bir izleyici kitlesi tezahüratlar ederek izler.

Çekirge de Beijing sakinlerinin en yakın dostlarındandır. Beslenen çekirgenin kuyruğu kusursuz, sesi güzel olmalıdır. Genel olarak siyah ve yeşil renkli, hareketli çekirgeler seçilir. Hayvanlar bir çift olmalıdır, bunun uğur getireceğine inanılır. Ayrıca birbiriyle oynayan iki çekirge daha çok ses çıkarabilir. Özel kafeslerine konan çekirgeler çatıya asılır. Bu çekirgelerin sesleri, geleneksel Beijing evlerinin avlularını inletir.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor