Ulusal bayram tatilinde turizm ve sinemada bereket

2019-10-08 10:57:35

7 gün süren Çin Ulusal Bayram tatili dün sona erdi. Çin Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Çin vatandaşları ülke içinde 782 milyon kez seyahat etti, iç turizm geliri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,5 artarak 84 milyar ABD Doları'nı buldu.


Birçok turistik bölgede giriş ücretinin indirilmesi, otobanların ücretsiz kullanımı, kültür ve turizmi entegre etme adımlarının hayata geçirilmesiyle turistlerin memnuniyeti arttı.


Bayramda turistlerin yüzde 31'e yakını otomobille seyahat etmeyi tercih etti. Ailece seyahat ve sonbaharın tadını çıkarma turları, turistlerin favorileri arasında yer alıyor.


Öte yandan, Ticaret Bakanlığı'ndan açıklanan verilere göre, bayram sırasında ülkenin perakende satışı ve yeme-içme şirketlerinin gerçekleştirdiği satış miktarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,5 artarak 212 milyar 655 milyon ABD Dolara ulaştı.


7 milyon Çinli yurtdışına seyahat etti

 

Ulusal Bayram tatili sırasında yurtdışına seyahat eden Çinli sayısı 7 milyonu aştı.


Japonya, Tayland, Malezya, Singapur, Avustralya, Fransa, İtalya ve Rusya gibi ülkeler en çok tercih edilen ülkeler olmaya devam ederken, Çekya, Avusturya, Bulgaristan, Polonya, Malta, Kamboçya gibi ülkelerse eskiye göre iki kat artışla Çinli turistleri ağırladı.


Sinemada gişe rekoru

 

Bayram tatili sinemada büyük gişe gelirleri elde edilmesini sağladı. 7 günlük gişe geliri 600 milyar ABD Dolarını geçerek bu alanda bir rekor kırdı. “Ben ve Anavatanım”, “Çinli Kaptan” ve “Dağcı” en çok izlenen 3 film oldu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor