Çin'de Chongyang Günü kutlandı

2019-10-07 18:56:49

Çin Ulusal Bayramı tatilinin son gününe denk gelen ve yaşlılara saygı anlamına gelen Chongyang Günü nedeniyle ülke genelinde çeşitli kutlama etkinlikleri düzenlendi.


Shandong eyaletinin merkezi Qingdao kentinde dans gösterisi, konser, klasik şiir dinletisi, geleneksel çalgı icrası gibi etkinlikler gerçekleştirildi. Diğer kentlerde de yaşlılara saygı mesajı veren aktiviteler organize edildi.


Çin'in Ay Takvimi'ne göre 9. ayın 9. gününde Çin'in önemli geleneksel bayramlarından biri olan Chongyang Günü kutlanıyor.


Çinliler, Chongyang Günü'nde gelenekleri gereği ailedeki yaşlıları ve çocukları yanlarına alarak kasımpatı çiçeklerini seyretmeye gider, dağa tırmanır ve Zhuyu adlı (genellikle ilaç yapımında kullanılan kokulu bir bitki) bitkiyle süslenmiş pastalardan yerler.


Chongyang'ı oluşturan chong “çifte”, yang ise “pozitif” anlamlarını ifade ediyor. Çinlilerin gözünde 9 sayısı da “pozitif sayı” olarak kabul görüyor. Dolayısıyla eski çağlarda yaşayan Çinliler, dokuzuncu ayın dokuzuncu gününe “çifte pozitiflik” anlamı yüklemişler. Bu nedenle Chongyang Günü, “Pozitif Gün” adıyla da anılıyor.


Chongyang Günü, 2013 yılından beri Yaşlılar Günü olarak da kutlanıyor. İstatistiklere göre, Çin'de yaşlı nüfus 249 milyonu buluyor. Çinli yaşlıların, ömürlerinin bu dönemini daha sağlıklı geçirmeleri için Çin'de çeşitli projeler uygulanıyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor