Yorum: Houston Rockets Direktörü, Çin'e özür borçlu

2019-10-07 16:12:02

ABD Ulusal Basketbol Ligi'nde (NBA) yer alan Houston Rockets Kulübü'nün Genel Direktörü Daryl Morey, kısa süre önce sosyal medya hesabında Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi'ndeki aşırıcı eylemcilere destek verdiğini gösteren yorumlar yaptı. Bu yorumlara Çinliler büyük tepki gösterdi.


Çin'in Houston'daki Başkonsolosluğu, Morey'nin yorumları hakkında Houston Rockets Kulübü nezdinde ciddi girişimlerde bulundu.


Çin Basketbol Derneği, Çin Medya Grubu'na bağlı Çin Merkez Televizyonu'nun (CCTV) spor yayını yapan 5. kanalı gibi çok sayıda Çinli kuruluş Houston Rockets Kulübü ile işbirliğini durdurduklarını açıkladı.


Houston Rockets Kulübü'nün Çin'deki çok sayıda sponsoru da ayrı ayrı resmi açıklamalar yaparak, kulüple işbirliğini askıya aldıklarını bildirdi.


Olayın başkarakteri Morey, şu ana kadar herhangi bir özür açıklamasında bulunmadı. Houston Rockets Kulübü Başkanı Tilman Fertitta, Çin'deki taraftarlarının şiddetli protestoları karşısında bir açıklama yaparak, Morey'nin yorumlarının kulübün düşüncesini temsil etmediğine dikkat çekti.


NBA Basın Sözcüsü Mike Bass ise yaptığı açıklamada, Morey'nin yorumları nedeniyle büyük hayal kırıklığına uğradığına işaret ederek, bu yorumların hiç kuşkusuz Çinli taraftarların duygularını örselediğini vurguladı.


Bilindiği üzere, Çinli ünlü basketbolcu Yao Ming Houston Rockets Kulübü'nde oynadığı için kulüp, Çin'de ilgiyle takip ediliyor ve sponsorlardan da büyük destek alıyor. Son 17 yıl içinde Houston Rockets Kulübü Çin'deki sponsorlarından büyük kazanç elde etti. Morey de kulübün Çin piyasasına açılmasından fayda görenlerden biri. Ancak Çinli basketbol hayranlarının sevgisi istismar edilmemeli, onlar her şeyden önce birer Çin vatandaşıdır. Çinli taraftarların vatan sevgileri, basketbol sevgilerinden daha büyüktür. Hiçbir Çin vatandaşı, ülkesinin ulusal egemenliğine meydan okunmasına izin vermeyecektir. Morey, Çinli taraftarlarına bir özür borçludur, aksi takdirde hayal edemeyeceği kadar ağır bir bedel ödemek durumunda kalacaktır.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor