Yorum: Çin, küresel ekolojik medeniyete katkıda bulunuyor

2019-10-07 16:06:00 CRI

NASA'nın uydu verilerine göre yerküre 20 yıl öncesine göre daha yeşil! Bu netice Çin ve Hindistan'ın ağaçlandırma ve yoğun tarım çalışmaları sayesinde elde edildi.

2000-2017 yılları arasında dünyada yeşil alanların yüzölçümü yüzde 5 arttı. Çin'in bitki örtüsündeki artış oranı ise küresel bitki örtüsü artışının yüzde 25'ini aştı. Çin, bu bakımından dünyada birinci sırada yer alıyor.

Çin'in yeşil kalkınma çabaları, Birleşmiş Milletler Çevre Programı'nın (UNEP) takdirini de aldı. Ülkenin kuzeybatısı, batısı ve kuzeydoğusunda ağaçlandırma projesi, UNEP tarafından “örnek ekolojik ekonomi bölgesi” ilân edildi.

Çin, son yıllarda çevreyi iyileştirme ve yeşil kalkınmayı ilerletme çalışmalarında sağlam başarılar elde etti. Çin Halk Cumhuriyeti'nin 70 yılında, bilhassa ÇKP 18. Ulusal Kongresi'nden bu yana çevre koşullarının iyileşmesi hız kazandı. Örneğin, son 6 yılda PM 2,5 yoğunluğu yılda iki haneli oranda azalmakta.

Tüm bunlar 1 milyar 400 milyon nüfusa sahip Çin'in artık yeşil kalkınma yoluna girdiğini ve küresel ekolojik medeniyet inşasına büyük katkı yaptığını gösteriyor.

“Yeşil dağlar, altın dağlarla birdir” sözü günümüzde Çinlilerin sıkça duyduğu bir söz. Çin şüphesiz küresel ekolojik medeniyet inşasının önemli bir katılımcısı ve öncüsü haline gelecektir.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor