“Hong Kong döviz kontrolü uygulamıyor”

2019-10-06 19:18:40

Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi Finans Sekreteri Paul Chan döviz kontrolü uygulamayacaklarını ve Hong Kong yönetiminin finansal istikrarı koruma kapasitesine sahip olduğunu belirtti.

Chan, maske yasağıyla ilgili endişelere yanıt olarak bugün yayımlanan makalesinde, Hong Kong Doları (HKD) ile işlemlerin ve sermaye akımının serbestliğinin Hong Kong Temel Yasası çerçevesinde güvence altına alındığını kaydetti.

Hong Kong yönetimi, şiddetin önünü kesmek amacıyla Olağanüstü Durum Düzenlemeleri Yönetmeliği kapsamında Yüz Kapatma Yasası'nı dün yürürlüğe koydu.

Chan, yeni yasanın sermaye akışını kısıtlamayacağını ifade etti.

“Hong Kong'un finansal istikrarını korumak için gereken kararlılık, kapasite ve kaynaklara sahibiz.” diyen Chan, son birkaç ayda toplumsal düzenin bozulmasına rağmen bankacılık sistemi ve finansal piyasaların iyi seyrettiğine dikkat çekti.

Makalede verilen bilgilere göre, temmuz sonu itibarıyla Hong Kong'un döviz rezervleri 430 milyar ABD Doları'nı, mali rezervler ise 1 trilyon 140 milyar Hong Kong Doları'nı aştı. Sermaye yeterlilik oranı yüzde 20 iken, batık kredi oranı yalnızca yüzde 0,56 seviyesinde kaldı.

Chan, borsa ve döviz piyasasındaki kısa vadeli satışlar dâhil tüm hareketleri gözlemlediklerini ve finansal güvenliği koruma konusunda tetikte olmaya devam edeceklerini dile getirdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor