Çin ve Kuzey Kore liderlerinden karşılıklı kutlama mesajı

2019-10-06 14:55:55 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Kuzey Kore (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti-KDHC) lideri Kim Jong-un, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 70'inci yıldönümü nedeniyle birbirlerine kutlama mesajı gönderdiler.

Aynı zamanda Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Genel Sekreteri de olan Xi Jinping mesajında, ÇKP, merkezi hükümet ve Çin halkı adına Kim Jong-un'a, Kore İşçi Partisi'ne, KDHC hükümetine ve halkına içten tebriklerini iletti.

70 yıl önce Çin ve KDHC arasında diplomatik ilişkilerin tesisinin, iki partinin ve ikili ilişkilerin tarihinde çığır açan nitelikte olduğuna dikkat çekti.

KDHC'nin Çin ile ilk diplomatik ilişki kuran ülkeler arasında yer aldığını hatırlatan Xi, 70 yılı aşkın bir süre içinde iki partinin ve iki ülkenin başarılı liderlerinin ortak çabaları sayesinde Çin ve KDHC arasındaki geleneksel dostluğun çağın ve uluslararası arenadaki değişimlerin testinden başarıyla geçtiğini ve zamanla büyüdüğünü ifade etti.

Xi Jinping, Çin ile KDHC arasındaki geleneksel dostluğun iki parti, iki devlet ve iki halkın ortak zenginliği olduğuna dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Xi, iki ülkenin karşılıklı değişimlerde ve farklı alanları kapsayan işbirliğinde çok sayıda başarı elde ettiğini ve bunun iki tarafın sosyalizm davalarını ilerletmesini, refaha ulaşmasını sağladığı gibi, bölgesel barış ile istikrarın korunmasında da önemli ve olumlu rol oynadığını kaydetti.

Geçen yıldan beri Kim Jong-un ile yaptıkları beş görüşmede bir dizi önemli görüş birliğine vardıklarını da hatırlatan Xi, diplomatik ilişkilerin 70'inci yılında ikili ilişkilerin uzun vadeli, istikrarlı ve sağlıklı gelişmesini sağlayarak, iki ülkeye ve iki ülkenin halklarına daha büyük mutluluk getirmeye hazır olduklarını belirtti.

Kim Jong-un ise mesajında ülkesi, Kore İşçi Partisi ve KDHC halkı adına Xi'ye, ÇKP'ye, Çin hükümetine ve Çin halkına tebrik ve samimi dileklerini iletti.

Kim, “Genel Sekreter Xi Jinping ile birlikte, Kuzey Kore ve Çin halklarının ortak beklentileri doğrultusunda, dünyanın imrendiği geleneksel dostluğumuzu güçlendirmeye, sosyalist davamızı dostluk ve dayanışmadan aldığımız güçle hızlandırmaya, Kore Yarımadası'nın istikrarını ve dünya barışını korumaya hazırız.” diye konuştu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor