Carrie Lam'dan Hong Kong sakinlerine şiddeti kınama çağrısı

2019-10-05 19:55:48 CRI

Hong Kong Özel İdari Bölgesi Amiri Carrie Lam, Hong Kong sakinlerine, şiddet olaylarının bir an önce dinmesi için hükümetin şiddetle mücadelesini destekleyerek, olayları kınama çağrısında bulundu.

Carrie Lam televizyondan yayımlanan halka sesleniş konuşmasında, dün akşam Hong Kong'un birçok bölgesinde son derece korkunç şiddet olayları yaşandığına işaret ederek, yüzlerini gizleyen şiddet yanlılarının aşırıcı girişimlerinden şoke olduğunu belirtti.

Şiddet yanlılarının Hong Kong'daki metro durakları ile vagonlar ve raylara saldırdığını aktaran Carrie Lam, protestocuların ayrıca yerel hükümete ait binalar ile bazı dükkanları yağmaladıklarına işaret etti.

Şiddet yanlılarının ayrıca farklı tutumlarda bulunan sakinlere de saldırdıklarını anımsatan Carrie Lam, “Emniyet güçleri daima saldırıların hedefi oluyor. Bir sivil polis dün akşam, bazı şiddet yanlılarının saldırısına uğradı. Göstericilerin attığı molotof kokteyli bu polis memuruna isabet etti. Polis de kendini savunmak amacıyla ateş açtı ve bir şiddet yanlısı göstericiyi yaraladı.” şeklinde konuştu.

Carrie Lam, söz konusu aşırıcı şiddet olaylarının, Hong Kong'un kamu güvenliğinin büyük tehlike ile karşı karşıya bulunduğunun bir kanıtı olduğunu vurguladı.

Carrie Lam, “Hong Kong şu an tarihte eşi görülmemiş şiddet olaylarıyla karşı karşıya bulunuyor. Hükümet, şiddeti engelleyip, sosyal asayişin normale dönmesini sağlamak ve sakinlerin günlük yaşamları ve özgürlüklerini korumak için hukuki önlem almalı. Aslında Yüz Kapatma Yasağı Yönetmeliği, birçok gelişmiş ülkelerde de uygulanmaktadır. Hong Kong sakinlerine, hükümetin yasalar doğrultusunda şiddetle mücadele etmesine destek vererek, şiddet olaylarını beraber kınama ve güçlü bir iradeyle şiddet yanlılarıyla olan ilişkilerini kesme çağrısında bulunuyorum. Şiddet yanlılarının değerli Hong Kong'umuza zarar vermesine izin vermemeliyiz ve Hong Kong'u bir an önce sükunete kavuşturmalıyız.” dedi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor