Türk uzmanlardan Çin'in 70 yıllık kalkınmasına takdir

2019-10-05 15:59:34 CRI

Değişik alanlarda çalışmalar yürüten birçok Türk uzman ve yetkili, Çin'de 70 senede kaydedilen başarılarla ilgili olumlu değerlendirmelerde bulundu.


Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70. yıldönümü vesilesiyle ülke genelinde kısa süre önce düzenlenen kutlama etkinlikleri dünyanın yoğun ilgisini çekti. Türkiye'nin çeşitli kesimlerinden uzmanlar ve yetkililer, Çin'de 70 sene boyunca kaydedilen büyük başarıları takdir etti.


İstanbul Koç Üniversitesi'nden Dr. Altay Atlı, 1 Ekim'de Tiananmen Meydanı'nda düzenlenen kutlamayla ilgili yaptığı değerlendirmede, 1949 yılında kurulan Çin Halk Cumhuriyeti'nin ÇKP önderliğinde bugün dünyanın ikinci ekonomisi haline geldiğini ve kutlama töreninde Çin'in gücünü bir kez daha dünyaya gösterdiğini belirtti.


Kısa süre önce Çin'i ziyaret eden CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek ise, Çin'de internet ve mobil ödeme teknolojilerinin geldiği seviyeyi bizzat gördüğünü vurgulayarak, Çin'in enerji tasarrufu, emisyon azaltma, atıkları sınıflandırma ve yoksullukla mücadele gibi alanlarda gösterdiği çabaları takdir ettiğini söyledi. Çin'deki yoksul nüfusun 177 milyondan, geçen yılın sonu itibarıyla 16 milyona düşürüldüğünü aktaran Zeybek, bu yılın sonunda da bu rakamın 10 milyonun altına indirileceğini dile getirdi. Zeybek, 2020'de de yoksulluğun Çin'de tamamen yok edileceğine dikkat çekerek, bunun gerçekten heyecan verici bir başarı olduğunu söyledi.


Yazar Barış Adıbelli ise, Çin'in, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in liderliğinde dünyadaki bütün gelişen ülkeler için bir örnek olduğuna işaret etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor