Merkezi hükümetten Yüz Kapatma Yasağı Yönetmeliği'ne destek

2019-10-04 20:17:50 CRI

Çin Devlet Konseyi Hong Kong ve Macao İşleri Ofisi Sözcüsü Yang Guang, Hong Kong Özel İdari Bölgesi yönetimi tarafından hazırlanan Yüz Kapatma Yasağı Yönetmeliği'nin çok gerekli olduğunu vurguladı.

Yang, yönetmelikle ilgili yaptığı açıklamada, yönetmeliğin şiddet suçlarının engellenmesine ve toplumsal asayişin yeniden sağlanmasına yardımcı olacağını söyledi. Hong Kong'da şiddet eylemlerinin dört aydan fazla bir süredir devam ettiğinin ve şiddetin sürekli tırmandığının altını çizen Yang, bölgedeki bazı hükümet karşıtı kişiler ile radikal göstericilerin Çin Halk Cumhuriyeti'nin 70. yıldönümünün kutlandığı 1 Ekim'de bile yasa dışı şiddet olayları gerçekleştirdiğini kaydetti.

Bu kişilerin, kundaklama, molotof kokteyli ile saldırı, kamusal tesislere zarar verme ve polislere saldırma gibi eylemlerde bulunduğunu aktaran Yang, eylemlerin 30 polisin yaralanmasına yol açtığını söyledi. Yang, ayrıca tehlike altındaki bir polisin de can güvenliğini korumak için ateş açmak zorunda kalarak, kendisine demir sopa ile saldıran maskeli bir göstericiyi yaraladığına işaret etti.

Yang Guang, bu tür pervasız suç eylemlerini en sert dille kınadıklarının altını çizdi.

Hong Kong'daki son gelişmelerin, Suçluların İadesi Yönetmeliği çerçevesinde başlayan kaosun dış güçlerin müdahalesiyle “renkli devrim” girişimine dönüştüğünü gösterdiğini dile getirdi.

Sokaklarda yaşanan şiddet olaylarının planlı ve organize suçlara dönüşerek, kamu güvenliğini ciddi şekilde tehdit ettiğine dikkat çeken Yang, bu durumda Yüz Kapatma Yasağı Yönetmeliği çıkarılmasının son derece gerekli olduğunu kaydetti.

Dünyanın birçok ülke ve bölgesinde yüz kapatma yasağına ilişkin mevzuat bulunduğunu ve Hong Kong'da söz konusu yönetmeliğin hayata geçirilmesinin bölge sakinlerinin sahip olduğu hak ve özgürlükleri etkilemeyeceğini sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor